İçeriğe geç

Youtube’u Çocuğunuz İçin Nasıl Daha Güvenli Hale Getirebilirsiniz?

Youtube benim de uzun zamandır kullandığım, çok da sevdiğim bir platform. Düzenli takip ettiğim kanallar olmakla beraber genellikle bir videodan diğerine geçerek dolaşırım. Bir süre sonra bakıyorum ki izlemeye başladığım konudan çok farklı konulara gelmişim. Belki asıl keyifli olan tarafı da bu. Durum çocuklarda da böyle oluyor. Öncelikle bir çizgi film izleyerek başlıyorlar izlemeye. Sonra diğer çizgi filmlere, oradan bunlarla ilgili bilgisayar oyunlarına, oradan da başka başka videolara geçiyorlar. Yaşları gereği merak duyguları çok fazla olduğu için sonunda kendileri için uygun olmayan içeriklere kadar gelebiliyorlar.

Klinikte çeşitli uyku sorunları, korkular, yaşı ile uyumlu olmayan cinsel davranışlar gibi sorunlarla gelen çocukların ailesine ilk sorduğum sorulardan biri, çocuklarının internet üzerinden, bu soruna neden olabilecek materyallere (video, fotoğraf vb.) ulaşmış olup olamayacağı. Çoğu aile bu soruma “hayır” şeklinde cevap veriyor. Ancak çocuklarla yaptığım görüşmelerde hemen hemen hepsinin çeşitli korku filmleri veya yaşına uygun olmayan cinsel içerikli videolar izlemiş olduğunu öğreniyorum.

Çocuklarımızı bu gibi risklerden yüzde yüz korumamız bu dönemlerde çok mümkün görünmüyor. Ama riski azaltmak elimizde (Bu konuda daha önce yazmış olduğum bu yazıları okumanızı öneririm; Ebeveynler İçin Video Oyunları Denetimi, Ne yapacağız Bu İnterneti, Çocuğuma Cep Telefonu Almalı mıyım?). Youtube programının ayarlarından “Kısıtlı Mod” seçeneği ile (çocuğunuz için) güvenliği bir miktar da olsa arttırabilirsiniz.

Youtube kısıtlı mod nedir,  nasıl açılır?

Kısıtlı mod, YouTube tarafından sakıncalı olarak belirlenen içeriklerin ulaşılmasına sınırlama getiren bir düzenlemedir. Aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin.

1. Telefon veya tabletinizden YouTube programını açıp yeşik ok ile işaretli menü ikonuna dokunun.

2. Açılan menüden “Ayarlar” seçeneğine dokunun.

3. Bu pencerede de”Genel” seçeneğine dokunun.

4. Açılan pencerede “Kısıtı Mod” seçeneğini yanındaki düğmeye dokunun. Bunu yaptığınızda kısıtlı mod aktif olacak, YouTube tarafından sakıncalı olarak belirlenen içeriklere artık cihazınızdan ulaşılamayacaktır. Bu işlemi iptal etmek için aynı sırayı takip edebilirsiniz.

Unutmayın, çocuğunuzu sürekli olarak sınırlama ve yasaklarla kontrol edemezsiniz. Kendinizi ve çocuğunuzu internet konusunda eğitmek, onlara zaman ayırmak ve örnek olmak en etkili koruma yöntemidir.

Tek Yorum

  1. eren eren

    son zamanlarda çocuklar kısıtlanmayan ama çocuklar için faydasız içerikler oldukça yaygın. örneğin oyun oynayan bir çocuğu izlemek diğer çocuklara acayip bir şekilde zevk veriyor. bu nedenle bu tarz video kanalları mantar gibi türedi. bebekleriyle oynayan kızdan tutun slime yapan 6-7 yaşındaki çocuklara; bilgisayarda bir bölümün nasıl geçileceğini anlatan ergene kadar … bu içeriklerin de ayrı program ya da uygulamalarla engellenmesi gerektiğini değerlendiriyorum. saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir