İçeriğe geç

Video Oyunları Katliamların Sebebi mi?

Geçtiğimiz hafta sonu Amerika’nın Texas eyaletinde, yine silahlı bir saldırgan 21 kişiyi öldürdü. Birkaç ay önce de Yeni Zelanda’da 49 kişi öldürülmüş, hatta saldırgan katliamı kendi üzerine yerleştirdiği kamerayla canlı olarak paylaşmıştı. Görüntüler çok korkunçtu ve gerek açısıyla, gerek şiddetin düzeyiyle adeta bir bilgisayar oyunu gibiydi.

Dünyanın her yerinde benzeri saldırılar gerçekleşse de Amerika bu eylemlerin en sık ve travmatik yaşandığı ülke. Bunun sebebi de aslında ülkede yürürlükte olan silah yasası. Amerika’daki silah yasası iç savaştan kalma ve bu yasaya göre belirli bir yaşa gelen herkes silah sahibi olabiliyor. Ayrıca bu silahlar bizdeki gibi tabanca, av tüfeğiyle sınırlı değil. İsterseniz uzun namlulu otomatik bir tüfek sahibi bile olabiliyorsunuz.

Sandy Hook İlkokulu saldırısı kurbanları, 14 Aralık 2012, Amerika.


İşin ilginç yanı ise, yasalar böyleyken her saldırıdan sonra gözlerin video oyunlarına çevrilmesi. Bu şiddetin sorumlusu olarak, gençlerin oynadığı video oyunları sorumlu tutuluyor. Daha da ilginç ve komik olan ise, bazı senatörlerin çözüm olarak, öğretmenlerin de silahlandırılması gerektiğini savunması. Eğer bunu da başarırlarsa artık haberlerde öğretmen ve öğrencilerin silahlı çatışmalarını izleyeceğiz.

Gelelim video oyunları ve şiddet ilişkisine… Bir çok çalışma çocukların şiddet içerikliği oyunlar oynadığı zaman, şiddet içerikli (vurma, fırlatma vb.) davranışlarının arttığını gösteriyor. Ancak bazı araştırmalar da çocukların içinde bulunan öfke ve saldırganlığın güvenli bir biçimde ifade edilebilmesi açısından yararlı görüyor. Tabi bu sonuçlar biraz tartışmaya açık. Şartlara ve bireylere göre değişebiliyor. Ancak toplumda yaygın biçimde görülen şiddetten, bu kadar sosyal ve ekonomik sorun varken, video oyunlarını sorumlu tutmak tam bir saflık olacaktır. Bunun ispatı olarak elime geçen aşağıdaki rakamları paylaşayım.


İngiltere;

Nüfus: 60 milyon
Video oyunları geliri: 5 milyar dolar
Silahlı saldırı ile hayatını kaybeden kişi sayısı: 31

USA;

Nüfus; 330 milyon
Video oyunları geliri; 25 milyar dolar
Silahlı saldırı ile hayatını kaybeden kişi sayısı: 14,542


Kısaca özetlemek gerekirse; Amerika, İngilterenin yaklaşık 5 katı nüfusa ve yine 5 katı oyun gelirine sahipken, saldırılarda ölen kişi sayısı neredeyse 500 (Evet, tam beşyüz) katı. Bu rakamlar şiddetin arkasında video oyunlarının olmadığını ispatlıyor aslında.


Son zamanlarda da ülkemizde artan ergen intiharlarından video oyunları sorumlu tutulmaya başlanmıştı. Konunun çok dikkat çektiğini fark eden sorumsuz basınımız nerede ergen intiharı duysa üzerine “Mavi Balina” başlığı atmaya başladı. Bu çocuğu intihara sürükleyen gerçek nedenler hiç sorgulanmadı. Acaba anne ve babası yeterince ilgi gösteriyor muydu? Okulda rehber öğretmeni var mıydı? Ruh sağlığı bozulduğunda bir uzmana ulaşabilmiş miydi? Asıl sorgulanması gerekenler bunlar.


Tabii ki çocuklarınızın oynadığı oyunlara dikkat etmeniz çok önemli. Zaten bu amaçla ebeveyn denetim sistemleri oluşturulmuş durumda. Sizin yapmanız gereken tek şey oynadığı oyunun üzerinde yaş sınırı etiketini kontrol etmek, ekran başında geçirdiği süreyi sınırlandırmak ve çocuğunuzla daha çok vakit geçirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir