İçeriğe geç
reyhanlı bomba

Terör Olayları Konusunda Çocuklara Nasıl Yaklaşmalıyız?

Kabul etmek istemesek de terör olayları gündelik yaşamın bir parçası haline geldi. Durum böyle olunca her hafta daha çok aile bana, bu konuda çocuklarına nasıl davranmalarını gerektiğini sormaya başladı. Ben de bu yazıyı hazırlama gereği hissettim.

Terör her yaştan insanı ciddi şekilde etkileyen olaylardır. Bu kadar güçlü etki göstermesinin birçok sebebi var; Sonuçların çok acı ve korkunç olması, beklenmedik yerde ve zamanda gerçekleşerek hiçbir ayrım yapmadan, çocuk-yaşlı, erkek-kadın demeden her bireyin zarar görebilmesi ve insanların temel ihtiyacı olan güvenlik duygusuna zarar vermesi ilk akla gelenler.

Çocuklar da, haberlerden, konuşulanlardan ve gördüklerinden bambaşka şekillerde etkilenebiliyorlar. Eğer onlara karşı davranışlarımızda dikkatli olamazsak, bu olaylar ve haberleri çocuklar üzerinde kalıcı bazı izler yaratabilir.

Peki ne yapacağız?

Bu olaylar sürekli gündemde olduğundan, çocuğunuzu bu haberlerden uzak tutmaya çalışmak iyi niyetli bir girişim olsa da başarısız olacaktır. Evde bunu yapabilseniz de dışarıda çocuk mutlaka bununla ilgili şeyler görecek ve duyacaktır. Tabii ki yaşına uygun olmayan haber ve görüntüleri izletmeyin, ancak durumla ilgili anlayabileceği düzeyde açıklamalar yapın. Saklamaya çalışmak çocukta merak ve kaygı yaratacaktır.

Çocuğunuzun, duygularını ifade etmesini sağlayın. Kendisi ifade etmiyorsa “…. seni korkutmuş olmalı, ….. seni üzdü sanırım” gibi cümlelerle onu anladığınızı gösterebilirsiniz. Kendisini korkutan ve üzen olaylar hakkında konuşmak, resim yapmak, oyun oynamak, anlaşıldığını hissetmek çocukları rahatlatır. Bunları engellemeyin.

Aniden davranış sorunları göstermeye başlayabilir. Çok basit bir şeye ağlayabilir, aniden öfkelenip bağırabilir. Duygusal değişimler karşısında sakin olun. Mevcut kuralları uygulamaya devam edin, ancak sevginizi göstermeyi ihmal etmeyin.

Çocuğunuza zaman ayırın. Bulunduğu ruh halini en iyi böyle anlarsınız. Çocuğunuz da temel ihtiyacı olan güven duygusunu böylelikle hissedebilir.

Olayları televizyondan izlerken veya kendi aranızda konuşurken çocuğunuz yanınızda ise dikkatli olun. Çok kötümser ve kaygılı cümleler, çocuğunuzun hayal gücüyle, onda bambaşka etkiler bırakacaktır. “Ülkede savaş çıktı” demeniz, küçük yaşta bir çocuğun, ertesi gün sokakta tankların ateş edeceğini sanmasına ve çok şiddetli korku yaşamasına yol açabilir. Televizyonda çıkan terör haberini çocuğunuzun görmemesi için aniden koşup kanalı değiştirmeniz çocuğunuzda merak, korku ve kaygı yaratabilir.

Çocuğunuza örnek olmak amacıyla siz de bu olaylar karşısında sakinliğinizi koruyun. Sakinlik derken duyarsızlıktan bahsetmiyorum. Çocuğun yaşına uygun olarak basit açıklamalarla beraber kendisini korumak için aldığınız önlemleri, terör mağduru insanlara nasıl yardımcı olabileceğinizi konuşabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz hem yardımlaşmayı öğrenecek, hem de böyle bir durumda kendisinin de yalnız bırakılmayacağını hissedecektir.

Tutamayacağınız sözler ve güvenceler vermeyin ama yardıma ihtiyacı olduğunda ailesinin hep yanında olacağını söyleyin ve hissettirin.

İnsanların, en önemlisi çocukların ölmediği bir dünya hayaliyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir