İçeriğe geç

Sanal Zorbalık Hakkında Bir Film Önerisi: Cyberbully

Sanal zorbalık son yılların hızla büyüyen sorunlarından. İnternetin akıllı mobil telefonlarla cebimize girmesinden sonra ailelerin çocuklarını izleme olanakları iyice daraldı. Anne babalar artık kocaman bilgisayarların salonlarımızda durduğu günler gibi çocuklarının internet üzerindeki faaliyetlerinden haberdar değiller. Anne babaların bu konuda temel olarak yapabilecekleri konusunda bir yazı zaten hazırlamıştım. Okumak için burayı tıklayabilirsiniz. Sanal zorbalık konusunda da bir yazı hazırlıyorum. Yakında blogda yer alır.

Sanal zorbalık internetin neden olduğu olumsuz durumlardan birisi ve galiba en az fark edileni. Aileler genelde çocuklarının internette ne kadar çok zaman geçirdiklerinden şikayetçi. Fakat burada ne kadar zaman geçirdiklerinden çok neler yaptıkları daha önemli. Ailelerle görüşmelerimde sanal zorbalıktan bahsettiğimde tamamı çocuğunun zorbalık mağduru olmasından korkuyor. Ancak çoğumuz çocuklarımıza yakıştıramasak da onların da birer sanal zorba olma olasılıkları yüksek. Sanal zorbalık tanımı oldukça geniş. Bir kaynakta şöyle tanımlamış: “Bir birey ya da grubun kasten başka bir birey ya da gruba teknolojik yollarla kaba metin ve/veya görüntüler göndererek kasıtlı ve süregelen taciz veya tehdidi kolaylaştırmak amacıyla elektronik bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanması”. Bu tanımı biraz kurcaladığımızda aslında internet üzerindeki birçok davranış sanal zorbalık sayılıyor ve çoğu çocuğun kendisinin de bir sanal zorba olduğundan haberi yok.

Konuyu buraya getirmemin sebebi geçenlerde izlediğim bir film. Film sanal zorbalığı çok güzel irdelemiş. Kısa süreler içerisinde mağdurun zorbaya, zorbanın mağdura nasıl dönüşebildiğini görüyoruz. Başrolde meşhur dizi Game of Thrones’daki Arya Stark rolünden tanıdığımız Maisie Williams rol alıyor.

Film sinema sanatı açısından pek bir değer taşımasa da eğitici bir tarafı var. Problemin ortaya çıkışı, süreç ve çözüm hakkında tartışılmak üzere çok güzel  malzemeler veriyor. Bu amaçla eğitimciler, öğretmenler tarafından hem aileler, hem de çocuklar için kullanılabilir. Size pek olası gelmese de inanın burada anlatılanın benzeri vaklara işim gereği sık rastlıyorum. Aşağıda filmin fragmanını paylaşıyorum. Anne babalar ve gençlere önerim mutlaka filmi izlemeleri.

 Filmin tamamını Türkçe altyazılı izlemek isterseniz burayı tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir