İçeriğe geç

Oyuncak Silahlar Sakıncalı mı?

Aslında silah sever bir toplum olduğumuzdan çoğu anne ve baba için kız çocukların bebeklerle oynaması ne kadar doğalsa, erkek çocukların da silahla oynaması o kadar normal geliyor. Ama bazı ebeveynler de silahın çocuğu şiddete yönelteceği kaygısıyla çocuklarına oyuncak silah almıyorlar.

Ancak çocukların silahlı oyunlarını engellemeye çalışsanız da zaten onlar bir şekilde oynayacaklar. Siz silah almaz hayvan figürleri, arabalar alabilirsiniz. Çocuğunuz bu defa ellerini silah yaparak sağa sola ateş edebilir. Bir başka çocuk ise alınan oyuncak askerlerle evcilik oynayabilir. Kısacası oyuncak silahları yasaklayarak çocukları şiddet eğiliminden uzak tutamaz ya da tam tersi silah alarak şiddet eğilimli birisi yaratamazsınız.

Ek olarak, silahla oynaması yasaklanan çocuklar, içlerindeki bu istek nedeniyle kötü birşey arzuladıklarını düşünerek suçluluk duygusu da geliştirebilirler.

Peki ne yapacağız?

Çocuklar için çoğu zaman silah öldürme aracı değil, bir güç sembolüdür. Silaha çok fazla düşkün çocuklarda güç ihtiyacı olması büyük olasılıktır. Bu ihtiyacın nedenlerini anlayıp çözmek çocuğu şiddet eğiliminden uzak tutmak için daha kalıcı bir çözüm sunar.

Çocuğun şiddet eğilimin beslendiği kaynakları belirlemeye çalışın. Bana gelen çocukların çok büyük bölümü yaşlarına uygun olmayan video oyunları oynuyor veya filmler izliyorlar. İnternet üzerinde kullanılan ebeveyn denetim sistemlerini (Bu konudaki yazıyı okumak için tıklayın) öğrenip çocuğunuza anlatın. Temel sorun çocukların silah merakı değil, film ve dizilerdeki elinde silahla dolaşan zorba karakterlere özenmesi olmaktadır.

Hepimizin içinde belli düzeyde agresyon vardır. Bunu uygun şekilde ifade edebilmek yararlıdır. Çocuğunuzu agresyonunu sağlıklı bir şekilde ifade edebileceği bir spor dalına yönlendirebilir ya da yumruklayabileceği bir kum torbası alabilirsiniz.

Oyuncak silah seçerken gerçek modellerin kopyaları yerine, renkli su tabancaları, plastik oklar atan oyuncaklar, dart, yumuşak malzemelerden yapılmış kılıç vb. oyuncakları tercih edebilirsiniz. Kimseyi incitmemek kaydıyla arkadaşları veya sizinle bu oyuncaklarla oynayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir