İçeriğe geç

Neden Çocuğuma Zeka Testi Yaptırmamalıyım?

Son zamanlarda zeka (IQ) testlerine büyük merak var. Birçok ebeveyn çocuğuna zeka testi yaptırmak için uğraşıyor. Daha da üzücüsü eğitimciler de, çocuklarına zeka testi yaptırmaları için ailelere öneride bulunuyorlar. Çoğu zaman gerekçeleri de çocukların “normalden zeki” olduğunu düşünmeleri…

Zeka testlerine olan ilginin artması üzerine neden çocuğunuza zeka testi yaptırmamanız gerektiğini açıklamaya çalıştım.

1. Öncelikle ülkemizde üstün yetenekli çocuklar için özelleşmiş okullar yok denecek kadar az. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde açılan Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri (BİLSEM) bulunuyor. Bu merkezler de, okulların önerisiyle çocukları kendi düzenlediği bir sınava tabi tutarak seçiyor. Yani IQ testi yaptırıp yaptırmamanızın, çocuğunuzun bu merkezlerde eğitim alıp alamaması konusunda hiçbir etkisi yok.

2. Bazı aileler çocuğumun “zeka seviyesini bileyim, ona göre yönlendireyim” gibi gerekçelerle bana test yaptırmaya geliyorlar. Bu beni en çok üzen gerekçelerden. Çünkü buradan “Çocuğumun IQ’su yüksek ise ona yatırım yapayım, değilse yapmayayım” gibi bir anlam çıkıyor. Zaten çocuğunuzun gelişimi için ihtiyaç duyduğu şeyleri (imkanlarınız dahilinde) sunmanız gerekli ve yeterli. O, zaten ilgi alanına göre bunlardan birilerine yönelecektir. Zeka seviyesini bilmenizin bunlara hiçbir katkısı olmayacaktır.

3. Zeka skorları değişkendir. Testin yapıldığı zamana, yapan kişiye, çocuğun içinde bulunduğu ruh haline göre değişiklikler gösterebilir. Bu yüzden zeka puanları çok da güvenilir değildir.

4. Zekasının test edilmesi hiç kimse için hoş bir deneyim değildir. Çocuğunuzun zeka testine girmesini istiyorsunuz, peki siz kendi zeka seviyenizi görmek için test yaptırma girişiminde bulundunuz mu? Büyük olasılıkla hayır. Bu nedenle çocuğunuz da böyle bir teste girmekten rahatsızlık duyacaktır.

Zeka Testleri Ne Zaman Gereklidir?

  • Çeşitli öğrenme ve davranış sorunları ortaya çıktığında psikiyatri uzmanı zeka testi isteyebilir.
  • Üstün Yetenekli Çocuklar için özelleşmiş eğitim kurumları talep edebilir.

Sonuç olarak şu sorunun cevabını iyice düşünün; Çocuğunuzun zeka puanını bilmeniz çocuğunuza ne kazandıracak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir