İçeriğe geç

Marshmallow Deneyi Ne Anlama Geliyor?

Meşhur “Marshmallow Deneyi” 1960 yıllarda Psikolog Walter Mischel tarafından, psikoloji alanında çalışmalarla ismini duyurmuş Stanford üniversitesinde düzenlenmiş.

Oldukça basit planlanmış olan deney şöyle; Çocukların önüne bir adet şeker konuluyor ve iki seçenek sunuluyor: “Bu şekeri istersen hemen şimdi yiyebilirsin ya da benim biraz (15dk) dışarı çıkmam gerekiyor, döndüğümde önündeki bu şekeri yememiş olursan sana bir şeker daha vereceğim” deniliyor. Yani çocukların iki şeker yiyebilmesi için tek yapmaları gereken biraz beklemek.

4 ve 5 yaşlarında, yüzlerce çocuğa bu deney uygulanıyor. Çocuklardan sadece yüzde 30’u iki şekeri de kazanmak için bekleyebiliyor. Kalan yüzde 70’i önündeki şekeri fazla beklemeden yiyor.

Devam eden çalışmalar hazzı erteleyebilen çocukların hayatta daha başarılı olduğu ortaya çıkıyor. Peki hazzı erteleme becerisi bizi başarıya nasıl götürüyor;

Eğer işlerinizi bitirmek için televizyon izlemeyi erteleyebilirseniz işinizde daha başarılı oluyorsunuz.

Alışveriş arzunuzu erteleyebilirseniz paranızı biriktirip onu daha faydalı şekilde kullanabiliyorsunuz.

Sosyal medyada takılma isteğinizi erteleyebilirseniz daha fazla kitap okuyabilirsiniz.

Yeme isteğinizi erteleyebilirseniz kötü beslenmekten korunmuş olup daha sağlıklı kalabiliyorsunuz.

Tabi unutulmaması gereken çok önemli bir detay var. Hazzı erteleme ve hayattan keyif alma konusunda dengeyi iyi kurmak lazım. Bir kez geldiğimiz ve ne olacağımızın belli olmadığı bu hayatta bazı zamanlar geri gelmiyor.

Uzun lafın kısası çocuklarınıza “Önce ödevini bitir, ondan sonra rahat rahat oyununu oynarsın” derken iki kez düşünün, acaba siz hazzı ertelemeyi becerebiliyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir