İçeriğe geç

Evdeki Kitap Sayısının Çocuğun Akademik Hayatına Etkisi

Geçen yazımda evde ailece yenen yemeklerinin çocuklar üzerindeki olumlu etkisini gösteren bir araştırmadan bahsetmiştim.

Bugün de benzeri şekilde basit bir değişikliğin ne kadar önemli sonuçları olduğunu gösteren bir araştırmadan bahsedeceğim. Aslında iki araştırma. İlki 2010 yılında yapılmış 27 ülkeyi kapsayan, ikincisi 2014 yılında yapılmış 47 ülkeyi kapsayan daha geniş bir araştırma. Her ikisi de evdeki kitap sayısı ile çocuğun akademik başarısı arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu ortaya çıkarmış.

Yani evde ne kadar çok kitap varsa çocuk, akademik kariyerinde o kadar başarılı oluyor. Üstelik araştırma bu etkinin, ülkenin veya ailenin ekonomik durumundan etkilenmediğini göstermiş. Hatta sonuçlar; kapitalizm-sosyalizm gibi ekonomik sistem, Asya-Amerika gibi coğrafi değişkenler için de aynı sonucu vermiş.

Yani ekonomik durumunuz kötü bile olsa evdeki kütüphane çocuğunuzun eğitim hayatında daha başarılı olmasına yol açıyor. Üstelik siz kitap okumasanız bile bu olumlu etki görülebiliyor. Kısaca çocuğunuza yapacağınız en önemli ve basit yatırım, hemen evde bir kütüphane kurmak gibi görünüyor.

Kaynaklar;
https://www.researchgate.net/publication/222420184_Family_scholarly_ culture_and_educational_success_Books_and_schooling_in_27_nations

https://academic.oup.com/sf/article-abstract/92/4/1573/2235883?sid=a57c56a3-aa1c-4e45-8a08-7e45d7cd9df0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir