İçeriğe geç

Ebeveynler İçin Video Oyunları Denetimi: PEGI Sistemi

Son zamanlarda video oyunlarının türü ve sayısı çok hızlı bir şekilde arttı. Oyun meraklılarının yaşı da gittikçe düşüyor. Artık iki yaşındaki bir çocuğu bile elinde tabletle oyun oynarken görebiliyorsunuz. Bunun sonucu olarak oyun dünyası önemli bir pazar haline geldi. Hatta büyük oyun firmalarının yıllık gelirleri, ufak tefek bazı ülkelerin yıllık gelirlerini geçmiş durumda. Çocuklarımız da kapitalizmin acımasız dünyasında oyun firmaları için birer müşteri oldular. Onları korumak için bazı yasal düzenlemeler yapılsa da önemli görev ebeveynlere düşüyor.

Bu yazıda çocuklarımızı oyunların olumsuz etkilerinden nasıl koruyabileceğimiz konusunda teknik bilgiler vereceğim. Bu bilgiler sizin de hemen kullanabileceğiniz çok basit ve etkili yöntemler içeriyor.

Oyunları tamamen kötü ve engellenmesi gereken şeyler olarak görmemeniz gerektiğini hatırlatayım. İyi seçilirse, oyunlar çocuklar için zeka ve dikkat artırıcı olan ve sosyalleşmelerini sağlayan çok iyi araçlara dönüşebilir.

PEGI Sınıflandırması

PEGI (Pan Europian Game Information), oyunlar konusunda ebeveynlerin kontrolünü arttırmak için Avrupa standardı haline gelmiş, 30 ülkede desteklenen bir sistem. Bu sistem oyunları, çocukların yaşına uygunluğuna göre sınıflandırıyor ve ek sembollerle oyunun -varsa- sakıncalı olan içeriği hakkında bilgi veriyor.

pegi sistemi

Bu uyarıları, hem telefondan/tabletten indirdiğiniz oyunlarda, hem de DVD olarak aldığınız oyunların kutusu üzerinde rahatlıkla görebilirsiniz. Böylelikle aileler çocukları için uygun olmayan içerikteki oyunların ayrımını yapabiliyorlar. Aşağıda iki durum için de birer örnek paylaştım.

Yaş gruplarına göre uyarı sembolleri

Burada temel olarak bilmeniz gereken, bu sayılar uygun olan yaş ve üzerini temsil ediyor.

PEGI 3: Bu grup oyunlar tüm yaşlardaki çocuklar için uygundur. Şiddet içeriyorsa bile bu çizgi film tarzındadır. Örnek vermek gerekirse hepimizin çocukken izlediği “Tom ve Jery” de olan şiddet gibidir. Eğlenceli ve zararsızdır.

PEGI 7: Bu grup oyunlar 7 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. İçerik PEGI 3 gibidir ancak 7 yaşından küçük çocuklar için bazı ses ve görüntüler korkutucu olabilir.

PEGI 12: Bu grup oyunlar 12 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. Bir miktar cinsellik ve argo kelimeler içerebilmektedir.

PEGI 16: Bu grup oyunlar 16 yaş ve üzerindeki çocuklar için uygundur. Cinsellik ve şiddet ögelerinin yanında, tütün ve uyuşturucu kullanımı ile ilgili içerikler bulundurabilirler.

PEGI 18: Bu grup oyunlar çocuklar için uygun değildir. Anlaşıldığı üzere 18 yaşından büyük yetişkin bireylerin oynayabileceği oyunlardır. Fazlaca cinsellik, argo, suç, şiddet ve uyuşturucuyla ilgili konuşma ve görüntüler içerebilir.

Oyun içeriği uyarı sembolleri

Aşağıdaki semboller ise oyuna neden yaş sınırı konulduğunu açıklamak için kullanılmaktadır. Bunların da anlamları şöyle;

pegi sistemi

Argo dil içermektedir.


pegi sistemi

Ayrımcılık içeren konu/materyal bulunmaktadır.


pegi sistemi

Uyuşturucu veya kullanımını gösteren içerik bulunmaktadır.


pegi sistemi

Korku ögeleri bulunmaktadır.


pegi sistemi

Kumar oyunlarını özendirici veya öğretici içerik bulunmaktadır.


pegi sistemi

Seks/Çıplaklık içermektedir.


pegi sistemi

Şiddet içermektedir.


pegi sistemi

Çevrimiçi (Online) Oyun oynanmaktadır.


Cep telefonu / Tablet Oyunlarında Ebeveyn Denetimi:

Artık cep telefonu ve tablet üzerinden ayarlar ile çocuğunuzun yaşına uygun olmayan içeriği görüntülemesini ve indirmesini engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir