İçeriğe geç

Doğru Beslenme Depresyon Riskini Azaltıyor

Depresyon, ilgi ve yaşama sevincinde azalma, uyku bozuklukları, isteksizlik olarak kendini gösterir. Bu isteksizlik ve ilgi azlığı çalışanların üretimine, dolayısıyla da global düzeyde de ekonomik açıdan, üretim sorunlarına neden olmaktadır. Dünya sağlık örgütünün açıklamalarına göre depresyon ve kaygı bozuklukları üretim ekonomisinde dünya çapında 1 trilyon dolar kayba neden oluyor. Dünya çapında 300 milyon insan  depresyondan şikayetçi. Kadınlarda yaygınlığı %7, erkekler arasında ise bu rakam %4 .

Tıp dünyasındaki gelişmelere rağmen istatistiklere göre klasik metotlar her 3 hastadan sadece 1’inde işe yarıyor. Ayrıca vakaların %50 sinde durum yeniden nüksediyor. Hal böyle olunca kaygı bozukluklarının şiddetini azaltmak ve risk faktörlerini belirlemek için önleyici çalışmalarda bulunmak daha da önem kazanıyor.

Depresyonu önlemek için hali hazırda bir dizi genetik, biyolojik ve davranışsal belirleyiciler mevcut.  Son dönemde özellikle sağlıklı beslenme alışkanlıkları üzerinde artan araştırmalarla depresyon ve beslenme arasındaki ilişkiler de gündeme gelmekte.

Örneğin, omega 3 çoklu doymamış yağ asitleri, B vitamini, çinko, magnezyum gibi besinlerin beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkilediği bilinmekte. Depresyonun beyin aktiviteleri ile ilgili olduğunu düşündüğümüzde otomatik olarak beslenme alışkanlıklarının depresyon üzerinde etkileri görülebilmekte.

Dünya üzerinde on binlerce insanla yapılan araştırma sonuçlarına göre sebze, meyve, kuru yemiş, lif yönünden zengin besinler, baklagiller ve balık yönünden zengin beslenme alışkanlığı olan insanlarda depresyon gelişim riski diğer beslenme şekline sahip insanlara göre %33 daha az. Çünkü bu tür bir beslenme şekli, vücuttaki inflamasyonu (iltihap) azaltmaktadır. Şeker ve doymuş yağlardan oluşan bir beslenme şeklinde ise inflamasyon artmakta, bu doğrudan depresyon riskini artırmaktadır.

Doğru beslenme sadece depresyon riskini azaltmakta kalmayıp, aynı zamanda mevcut depresyon seyrinin iyileşmesine de katkı sağlamaktadır.

Sonuç olarak, sağlıklı beslenme sadece beden sağlığı, ya da güzel görünmek için değil, ruh sağlığı için de son derece önemlidir.

Kaynak: Healthy dietary indices and risk of depressive outcomes: a systematic review and meta-analysis of observational studies.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir