İçeriğe geç

Dışarı Çıkmayan Nesil

160 saniyede bu hikayenin nasıl biteceğine karar vereceksin. Bu bizim hikayemiz. Dışarı Çıkmayan Nesil.

Hayatının %90’ını kapalı alanlarda geçiren nesil. Her şey doğayı geride bıraktığımız gün başladı. Evlerimizi sevdiğimiz şeyler ve istediğimiz eşyalarla tıka basa doldurduk. Evlerimiz asla ayrılmak istemeyeceğimiz mekanlar hâlini aldı. Güneş ışığının yerini yapay ışık aldı. Evlerimizi hiçbir şey dışarı çıkmayacak şekilde inşa ettik.

Yemek pişirdik ve duş aldık. Nefes aldık ve oyunlar oynadık. Uyuduk ve terledik. Ancak kendimizi içeri kapattık. Hiçbir şeyin dışarı çıkamayacağı bir yere. Bu yüzden de içerideki hava kötü bir hal aldıkça kimyasallarla temizlemeye çalıştık. Karanlığa tahammül edebilmek için her yere yapay güneşler koyduk. İşte olaylar böyle başladı.

Başlangıçta fark edilmesi zordu. Bazılarının yardıma ihtiyacı vardı. Uyumak için. Nefes almak için. Kaşınmamak için. Hatta çoğumuz kötü hissetmeye başladı. Bu yüzden hüznü kovmak için mutlu lambaları açtık. Sonrasında bilim insanları evimizin içindeki havanın dışarıdaki havadan beş kat daha kirli olduğunu buldular. Ayrıca, güneş ışığı eksikliğinin çocukların öğrenmesini etkilediğini ve tansiyonu arttırdığını da gözler önüne serdiler. Evde en fazla toksik madde konsantrasyonuna sahip yerin genellikle çocuk odaları olduğu gerçeği ortaya çıktı. Aslında, içinde yaşanılması sağlıksız olan milyonlarca ev var.

Nemli ve küflü evlerde yaşamanın astım riskini %40 oranında arttırdığını buldular. Ve ben benim gibi milyonlarca insanın kötü koşullara sahip kapalı alanlardan kaynaklanan astıma ve alerjiye yakalandığını öğrendim.

İşte, buradayız. Bu hikayenin sonu sana kalmış durumda, çünkü henüz yazılmadı. Dışarı çıkmayan nesli umursuyorsan bir şeyler yap. Farklı düşünmeye ve farklı yaşamaya başla. Hayatına yeniden güneşin ve temiz havanın girmesine izin ver. Küçük değişiklikler bile gelecek nesiller için çok büyük bir farklılık oluşturacaktır. Nasıl olduğunu www.theindoorgeneration.com adresinden öğren.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir