İçeriğe geç

Corona Salgını ve Karantinanın Olumsuz Psikolojik Etkilerini Azaltmak İçin Ebeveynlere Öneriler

Sakin Olun

Birini sakinleştirmenin en iyi yolu öncelikle sizin sakin olmanızdır. Bu nedenle corona virüsü ve korunma yöntemleri ile ilgili doğru kaynaklardan doğru bilgileri alın. Bu doğrultuda kendiniz ve aileniz için önlemler almakla işe başlayın.

Bilgilendirin

Belirsizlikler çocuklar üzerinde daha çok kaygı yaratır. Bu yüzden virüsün bulaşma ve virüsten korunma yöntemlerini çocuğunuza basitçe anlatın.

Sorularını Cevaplandırın

Çocuğunuz hastalık ve karantina konusunda tekrarlayıcı sorular sorabilir. Bunları sakince cevaplandırın ve üzerinde konuşun. Bu tekrarlayıcı sorular çocuğun kaygılı olduğunun göstergesidir.

Ne Düşündüğünü Anlamaya Çalışın

Bazı çocuklar düşüncelerini dile getirmeyebilir. Hatta hiçbir şey olmamış gibi davranabilir. Onun konuyu açmasını beklemeyin. Neler düşündüğünü sorun. Endişelendiği konular sizin endişelendiklerinizden çok farklı olabilir.

Duygularını İfade Etmesini Sağlayın

Kaygılanmasının normal olduğunu, herkesin kaygılanabileceğini anlatın. Kaygısını küçümsemeyin. Bu duygularının normal olduğunu anlaması ifade etmesini kolaylaştıracaktır. Duyguları ifade etmek de rahatlatıcıdır.

Rutinlerinizi Sürdürün

Rutinler öngörülebilir yaşam sağlar. Öngörülebilir bir yaşam da çocukların kendilerini güvende hissetmesini sağlar. Bu nedenle yapabildiğiniz ölçüde rutinlerinizi koruyun.

Sosyal Medya ve Basına Dikkat Edin

Görsel medya çoğu zaman çocuklar açısından korkutucudur. Küçük çocukların denetimsiz olarak sosyal medya / basın haberlerine ve görsellerine maruz kalmamasına dikkat edin.

Beraber Zaman Geçirin

Böyle zamanlarda ebeveynlerini yanında görmek çocukların güven duygularını geliştirir. Beraber zaman geçirin, eğlenceli aktiviteler yapın, sohbet edin. Karantina, çocuğunuzla yakınlaşmak için çok iyi bir fırsat olabilir.

Aile Olarak Güçlü Yanlarınızı Bulun

Daha önce yaşadığınız bir zorlukla nasıl başa çıkmıştınız? Bir akrabanızın zor gününde ona nasıl destek olmuştunuz. Ailenizden biri hasta olduğunda ona kimler yardıma gelmişti? Bu ve benzeri durumları hatırlayın, aile olarak gücünüzü çocuğunuza hissettirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir