İçeriğe geç

“Ne Yapacağız Bu İnterneti?”

Şu sıralar aileler ve çocuklar arasında yaşanan sorunların azımsanamayacak bir kısmı internetle ilgili. İlk bakışta bu sorunlar, internetin (cep telefonunu da artık bu başlığa dahil ediyorum) yoğun kullanımıyla ilgili görünmekle beraber, aslında daha büyük tehlikeyi internet kaynaklı güvenlik sorunları oluşturuyor. Bu konuda aileler için alabilecekleri önlemleri kısaca açıklamak istedim.

Teknoloji ve İnternet Konusunda Bilgi Sahibi Olun:

En önemli nokta internet ve kullanımı konusunda sizin bilgi sahibi olmanız. Tanımadığınız bir tehlike için önlem alamaz ve çocuğunuzu ondan koruyamazsınız. Çocuğunuzun Facebook hesabı mı var, siz de bir Facebook hesabı açın. Çevrimiçi (online) oyun mu oynuyor, siz de bu oyunları kendisi ile beraber oynayın, beceremiyorsanız yanına oturup oyunla ilgili sohbet edin. En azından ortak bir ilgi alanı oluşturacak, çocuğunuzla iletişiminizi arttırmanıza katkı sağlayacaktır. Çocuğunuza akıllı telefon aldıysanız bir tane de kendinize alın, kullandığı programları siz de yükleyin ve kullanın. Hızla değişen bilgi teknolojileri konusunda çocuğunuza yetişmeniz mümkün olmayacaktır ama arayı çok açmamaya çalışın.

aile ve internet

Çocuğunuzu Bilgilendirin:

Şu anda en büyük risk sosyal medya ve çevrimiçi oyunlardan kaynaklanıyor. Ancak bunları yasaklamak gibi bir davranışa girişmeyin. Kendisi ile konuşun, sorularını cevaplayın, taleplerini değerlendirin ve makul bir çözüm bulmaya çalışın. Yasaklar hiçbir zaman işe yaramaz, tam tersine çocukları gizli girişimlere teşvik eder. Evinde interneti tamamen yasaklarsanız, çocuğunuz daha büyük risklerle karşılaşabileceği çevrelere gitmeye başlayabilir. Burada yasaklamayın derken sınırsız bir özgürlükten bahsetmiyoruz. Tabi ki basit, açık ve net kuralların mutlaka konulması gerekiyor. Başlangıç için sosyal medya veya oyun araçlarının mevcut yasal uyarılarını takip etmeniz ve uygulamanız yeterli. Örneğin Facebook, hizmet politikası gereği 13 yaş altına hesap açmıyor. Oyunların hepsinde uygun yaş aralığı için ebeveyn uyarı etiketleri (tıpkı televizyon yayınlarında olduğu gibi) bulunuyor. Bu kuralları araştırıp öğrenin ve çocuğunuza öğretin.

Oyunlarda “Ebeveyn Denetimi” konusunda hazırladığım yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çocuğunuza internet ortamında kendisi ile ilgili bilgileri paylaşmaması konusunda uyarın. İsimlerini, adreslerini, okul ve sınıflarını, fotoğraflarını vermemeleri güvenlikleri açısından oldukça önemli. Web sitelerine, oyun gruplarına üye olurken gerçek adı yerine bir rumuz kullanmasını sağlayın. Farklı ortamlar için farklı rumuzlar kullanmak daha da iyi olacaktır.

Sosyal medyada çocuğunuzun arkadaş listelerini görüp, takip edebilirsiniz. Ancak çevrimiçi oyunların içinde karşılıklı yazışmayı ve/veya sesli olarak konuşmayı sağlayan sistemler bulunuyor. Bu oyunlardaki insanlarla ilgili gerçek bilgiye de ulaşamıyoruz. Çevrimiçi oyunların içerdiği risk daha çok bu sebepten kaynaklanıyor. Çocukların “sanal zorbalık”la çok fazlaca karşılaştığı (mağdur veya uygulayıcı olarak) ortamları çevrimiçi oyunlar ve sohbet siteleri oluşturuyor. Bu oyunlar için de çocuğunuzun yaşına göre önlemler almanız gerekiyor.

Çocuğunuza, internet ortamında tanıştığı biriyle kesinlikle buluşmaması gerektiğini açık bir şekilde anlatın. İnternet ortamında yaşadığı olumsuz bir olayı veya hissettiği bir rahatsızlığı mutlaka sizle paylaşmasını sağlayın. Bunun için çocuğunuzun size güvenmesi ve size karşı kendisini rahat hissetmesi çok önemli. Eğer eleştirel ve cezalandırıcı bir tutum sergiliyorsanız, sizle paylaşmak yerine gizlemeyi tercih edecektir.

Güvenlik Filtreleri Kullanın ve İzleyin:

İnternet konusunda yeterli bilgi ve beceriye sahip olmayan aileler için kolaylık sağlaması açısından güvenlik filtreleri önerilebilir. Bunun için internet sağlayan firmanız ile görüşmeniz yeterli, onlar aile filtrelerini etkinleştirerek bazı sitelerin sizin internet bağlantınız üzerinden açılmasını önleyecektir. Burada unutulmaması gereken şey bu filtreler yüzde yüz güvenlik sağlamamakta, sadece bazı uygunsuz içerikli sitelere girişi engellemektedir. Sizin, yukarıdaki başlıklarda açıkladığımız sorumluluklarınız hala devam etmektedir.

Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz bazı programlar ise yazışmaları, girilen web adresleri, izlenen videolar gibi bilgilerin kaydını tutarak sonradan incelemeye imkan vermektedir. Yani çocuğununuz internet üzerindeki faaliyetlerini izleyebilirsiniz. Ancak tavsiyemiz, bu yolu tercih ederseniz çocuğunuza bunu bildirin. Bilgimiz dışında özel hayatımızın izlenmesini hiçbirimiz istemeyiz. Çocuğunuza da bunu yapmayın.

Ayrıca bilgisayarların işletim sistemlerinin aile güvenliği için hazırladığı bir filtre sistemi de bulunuyor. İnternette biraz araştırma ile bulabilirsiniz.

Bir diğer önerimiz de bilgisayarları çocuklarınızın odalarında bulundurmamak. Bilgisayarınız, salon gibi ortak kullanım alanlarında bulunsun ve ekranını görebileceğiniz şekilde konumlandırın. Bu şekilde internet üzerindeki hareketlerini onu da çok rahatsız etmeden izleyebilirsiniz.

Yaşanan bir diğer önemli sorun ise bu teknolojik aletlerin kullanım süreleri. Hemen hemen her aile çocuklarının bir türlü bilgisayarın başından kalmadığından veya aldıkları cep telefonunun ellerinden düşmediğinden şikayetçidir. Bilgisayar, cep telefonu ve tablet bilgisayarların kullanım şartları, saatleri ve süreleri konusunda çocuğunuzla en baştan bir anlaşma yapın ve bu anlaşma kurallarını tutarlı bir biçimde kontrol edin. Hangi günler, ne kadar süre ile kullanacağı, ne zaman kapatacağı konusunda daha bu cihazları almadan önce anlaşmış olmanız gerekmektedir.

Bahsettiğim bütün bu kuralları uygularken her aşamada çocuğunuza bunların nedenlerini de açıklayın. Unutmayın ki hiçbirimiz gerekçelerini anlayamadığımız veya bilmediğimiz kurallara uymayı pek istemeyiz, istememeliyiz de.

Şunu unutmayın, hayatı boyunca onun yanında olamayacaksınız. Sabah okul için evden çıktığında siz yanında yoksunuz, arkadaşını ziyarete gittiğinde neler yaptığını bilemeyeceksiniz. Bu nedenle çocuğunuzu korumanın en iyi yolu, ona kendi kendisini korumayı öğretmektir. Bunu yapmak için de kendinizi, çocuklarınızın ihtiyaçlarına yeterli olabilecek şekilde eğitmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir