İçeriğe geç

Çocukların İyiliği İçin Evliliği Sürdürmek?

Birbirine düşmanca davranan ya da tam tersi artık birbirini görmek istemeyecek kadar uzaklaşmış çiftler, çocuklarının boşanmadan etkilenmemesi için evliliklerini sürdürmeye devam ederler. Acaba gerçekten bu noktadaki bir evliliği sürdürmek çocukların iyiliğine mi?

Araştırmalar tam tersini gösteriyor. Öyle ya da böyle mutsuz ve düşmanca tutumların olduğu evliliklerin faturasını ne yazık ki çocuklar ödüyor.

Yapılan bir araştırmada eşler arası tartışmaları sırasında karşılıklı düşmanlık besleyen çiftlerin çocuklarının, sadece 3 yıl sonra sırasını beklememe, kurallara uymama ya da diğerleri tarafından istekleri karşılanmak zorundaymışçasına olumsuz davranışlarda bulunduğunu göstermiştir. Aynı araştırmada erkeğin daha öfkeli ya da tam tersi duygusal olarak kopuk olduğu, duvar ördüğü ilişkilerde ise çocukların 3 yıl sonra içine kapanık, utangaç, depresif ve kaygılı olduğu gözlenmiş.

Bugün artık şunu çok iyi biliyoruz ki çocuklar anne baba arasındaki kavgalardan kendilerini sorumlu tutuyor ve suçlu hissediyorlar. Ve araştırmalar bu tür suçluluk duygularının çocuklarda uyku bozukluklarına, bebek için beyin gelişiminde hasarlara, ilkokul çocukları için kaygı, davranış sorunları, akademik problemlere ve daha büyük çocuklar için kendine zarar verme gibi ciddi sorunlara neden olduğunu gösteriyor.

Ebeveynler arasındaki süreğen çatışmaların bebek, çocuk ya da ergenlerde olumsuz beyin gelişimine, depresyon, kaygı bozuklukları, davranış sorunları ve pek çok diğer problemlere neden olduğunu gösterene pek çok araştırma mevcut. Aynı olumsuz etki sadece şiddetli tartışmaları değil, daha az şiddetli ancak süreğen ebeveynler arası çatışmaya maruz kalan çocuklarda da gözlenmiştir

Ebeveynler arasındaki tartışmaların, çocukların fizyolojik sağlıklarını da olumsuz etkilediğini gösteren pek çok araştırma mevcut. Anne-baba arasındaki tartışmalara maruz kalan çocukların vücutlarında artan stres hormonu ile birlikte, bağışıklık sistemlerinin zarar gördüğü ve sağlık sorunlarını yaşadığı, sigara ve madde gibi olumsuz alışkanlıklara daha meyilli oldukları gözlenmiştir.

Ebeveynler arasındaki olumsuz tartışmaların etkileri ne yazık ki uzun sürelerde de etkilerini göstermeye devam ediyor. Ebeveynler arası olumsuz tartışmalara maruz kalan kişilerin ilk ve ortaokul dönemi süresince arkadaş ilişkilerinde daha çok tartışma yaşadıklarını, ergenlik ve yetişkinlik döneminde romantik ilişkilerinde sorun yaşadıklarını, yine yetişkinlik yaşantılarında romantik ilişkilerinde şiddete maruz kaldıklarını ve ilişkilerinde boşanmaların daha çok yaşandığını görüyoruz.

Peki tüm bunların Ebeveynleri için anlamı ne?

  • Eşler arası tartışmalar kesinlikle çok normaldir ve doğru yönetildiği sürece ilişkiyi geliştirir. Çatışmalarınızı nasıl yönetebileceğinizi konuşun. Gottman Çift terapisinde de bahsedildiği gibi mutlu ilişkilerde problemlerin %69’u çözülmez, ancak çiftler bu konu hakkında diyalog kurmayı öğrenebilirler.
  • Psikoterapist Byron Norton dediği gibi “Her çocuğun üç ebeveyni vardır; annesi, babası ve anne-babası arasındaki ilişki. Üçüncü ebeveyne dikkat edin!”. Eşler arasındaki ilişki, çocuğun ruh sağlığı ve fizyolojik sağlığı açısından her zaman çok önemlidir. Bu nedenle ilişkinizde yaşanan sorunlardan dolayı, çocuklarınızda psikolojik ya da davranışsal sorunlar çıkmasını ya da boşanmayı beklemeden bir çift terapistinden yardım alın.
  • Tartışmalar esnasında çiftler birbirlerine düşmanca davranıyor, birbirilerinin niyetlerinden şüphe ediyor, ya da artık tartışacak kadar bile birbirlerini önemsemiyor ve birbirlerini duygusal olarak gözemezden geliyorsa, işte bu tür ilişkiler çocuklara hem fizyolojik hem de psikolojik düzeyde zarar veriyor. Tartışma şeklinizi gözden geçirin!
  • Tartışırken sizi başlangıçtan bu yana bir arada tutan sevginizi ve saygınızı unutmadan problemlerinizi çözmeniz önce ilişkinizi sonrada çocuklarınızı güvende tuttuğunu unutmayın.
  • Araştırmalar gösteriyor ki, mutlu evliliklerde büyüyen çocuklar daha olumlu arkadaş ilişkileri geliştiriyor ve yetişkinlikte romantik ilişkilerde başarılı oluyorlar.
  • İlişkiniz kötüye gidiyor olabilir, artık bazı sorunlar birbirinize karşı tahammülünüzü azaltmış olabilir, ancak tüm bunların çözümü olduğunu unutmayın. Evlilik ve çift terapistleri bunun için var.

UNUTMAYIN MUTLU EŞLER = MUTLU EBEVEYN = MUTLU VE BAŞARILI ÇOCUKLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir