İçeriğe geç

Çocukların Cinsel Eğitimi; Neyi, Ne Zaman, Ne Kadar Bilmeliler?

Yine geldik toplumumuzun “hassas” konularından birine; Cinsel Eğitim’e… Aşağıda, çocukların cinsellikle ilgili neleri, ne kadar bilmeleri gerektiğini yaşlara göre özetledim. Bu önerilere uygun şekilde bilgilendirme yapmakta birçok ailenin sıkıntı yaşayacağını, hatta bu kadar bilgi paylaşmaya karşı çıkacağını tahmin edebiliyor ve anlayabiliyorum. Ancak sağlıklı bir toplum için olması gerekenin bu olduğunu düşünüyorum.

Tabii ki her aile kendi değerleri, kültürü ve alışkanlıkları doğrultusunda davranmakta, çocuklarını buna göre yetiştirmekte özgürdür. Ancak bilindiği gibi bu kadar önemli bir konuda hayatın hiçbir aşamasında sistematik bir eğitim bulunmamaktadır. Bazı okullarda rehber öğretmenlerin inisiyatifi ile cinsel eğitim verilmekte olup, cinsellikle ilgili tek standart eğitim ise biyoloji dersinde “üreme” başlığı altında yer almaktadır. Bu konu “üreme” kavramına indirgenemeyecek kadar karmaşık bir konu. Durum böyle olunca da cinsel eğitimi verme işi ebeveynlere kalıyor. Bu işe kalkışmadan önce biraz araştırma yapmak, bu konuda yararlanılacak resim vb. materyalleri toparlamak faydalı olacaktır.

Gelelim yaşlara göre cinsellikle ilgili bilinmesi gerekenlere;

2-3. Yaşlar: Bu yaştaki çocuklar özel vücut bölümlerini gerçek adlarıyla (penis ve vajina vb.) bilmelidirler. Bu kelimeler halk arasında utanılarak söylenmekte, hatta sanki bir küfürmüş gibi değerlendirilmektedir. Oysa böbreğe böbrek, kulağa kulak diyorsak, vajinaya da vajina denir. Bunlar tıp dünyasında da kullanılan bilimsel isimlerdir. “Afedersin vajina…” demeye gerek yoktur.

3-4. Yaşlar: Çocuklar bebeğin nereden geldiğini (tüm detayları ile anlayamasalar da) bilmelidirler. Mesela; “annenin karnında bir yer var ve bebekler büyüyüp doğana kadar burada yaşarlar” denebilir. Gerekirse bu amaçla hazırlanmış resimlerden faydalanılabilir.

4-5. Yaşlar: Bir bebeğin nasıl doğduğunu anlatabilirsiniz ki size en çok soracakları soru “ben nasıl oldum?” olacaktır. Bu soruya da, “annenin karnında yeterince büyüdükten sonra, vajinasından dışarı çıktın” denebilir.

5-6. Yaşlar: Bir bebeğin oluşmasında anne ve babanın rol aldığını basitçe söyleyebilirsiniz. Eğer detay isterse (ki mutlaka isterler), “Babanın içindeki küçük hücre ve annenin içindeki küçük hücrenin birleşmesi ile oluşur” diyebilirsiniz.

6-7. Yaşlar: Bu yaşlarda çocuklarla artık “ilişki” kavramını konuşabilirsiniz. Cinselliği iki yetişkin insanın birbirlerine sevgilerini göstermelerinin bir yolu olduğunu anlatabilirsiniz. Cinsel birlikteliği de şu şekilde açıklayabilirsiniz,“Doğa (veya Allah) canlıları kadın ve erkek bedeninde oluşturmuştur. Kadın ve erkek bedeni tıpkı bir yapbozun parçaları gibi birbiri ile uyumludur. Penis ve vajina bu şekilde iç-içe geçer, sperm hücreleri penisten geçerek yumurtaya ulaşır. Bu birleşme sonunda hücreler büyüyerek bebeği oluşturur.”

8-9. Yaşlar: Bu yaşlarda çocuklar, basit şekilde olmak kaydıyla, cinsellik konusunda her şeyi anlayabilecek düzeydedir. Zaten filmlerde, haberlerde, yaşıtları arasında, cinsellikle ilgili konuları görmeye-duymaya başlamıştır.

9-11. Yaşlar: Bu yaşlarda ergenlik dönemi başlamaktadır. Çocuğun vücudu ve duyguları değişmeye başlamıştır. Ergenlik konusunda anne-babalar da bilgi edinip çocuklarına, kendilerinde gerçekleşen değişimler konusunda bilgi vermeleri işleri kolaylaştıracaktır.

12. Yaş: Bu yaştan itibaren çocuk kendi değerlerini oluşturmaya başlamıştır. İhtiyaç duyduğu konularda doğru ve sağlıklı bilgi almalarını sağlamak önemlidir. Zaman zaman bilgi düzeylerini kontrol etmek, gerekirse bilgi alabilecekleri bir sağlık uzmanına yönlendirmek iyi olacaktır. Güvenilir olmayan kaynaktan alınan bilgiler çocuklar için zarar verici olabilir.

Bu arada çocukları ile bu konuşmayı yapan ebeveynlerin zor ama eğlenceli anlarının videosunu paylaşayım:

http://l79.1a7.myftpupload.com/cocuklarin-cinsel-egitimi-neyi-ne-zaman-ne-kadar-bilmeliler/
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir