İçeriğe geç

Çocuklarda EMDR Terapi Uygulamaları

EMDR Nedir?

EMDR, Türkçe açılımı “Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” olan bir psikoterapi yöntemidir. İlk olarak 1987 yılında, Dr. Francine Shapiro’nun göz hareketlerinin bazı olumsuz yaşantı ve düşüncelerin şiddetini azaltabildiğini tesadüfen keşfetmesiyle ortaya çıkmıştır. Keşfinden sonra, hızlı biçimde bu tekniği şekillendirmiş ve sistematik bir terapi yöntemine dönüştürmüştür. Artık tüm dünyada kullanılan bilimsel bir terapi yöntemi olarak kabul edilmektedir.

EMDR nasıl çalışır?

emdr terapi bursa

Bazen yaşadığımız bazı olumsuz deneyimler beynimiz tarafından tam olarak işlemlenemez, beyin ve beden arasında sıkışır kalır. Bunu şöyle açıklayayım; Uzun yıllar önce bir kötü trafik kazası yaşamış ve ambulansla hastaneye götürülmüş bir danışanım olmuştu. Bu danışanım kazanın üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmesine rağmen bir siren sesi duyduğunda kaza esnasında yaşadığı korku, titreme ve kasılma hislerini aynısını tekrar yaşıyordu. Mantığı ona kazanın geçtiğini ve şu an bir tehlike olmadığını ama bedeni ise tam tersini söylüyordu. Yani bu kaza yaşantısı ile ilgili bir şeyler, zihni ve bedeni arasında bir yerlere sıkışıp kalmıştı. EMDR terapisi ile, beyin tarafından işlenemeyen bu deneyim, yeniden işlenerek sıradan bir anıya dönüştürüldü. Terapi sonrasında siren sesleri artık onu rahatsız etmiyordu.

EMDR nasıl uygulanır?

emdr cihazı bursa

EMDR’nin temel işlemi kişinin bedeninin sağ ve sol kısımlarından düzenli şekilde uyarılmasıdır. Yöntemin keşfinin ilk aşamalarında sadece göz hareketleri ile uygulanan bu yöntem artık ses ve dokunsal uyarı veren çeşitli cihazlarla da yapılabilir. Dokunmalar titreşim cihazı ile ellerden, terapist tarafından dizlerden, çocuklarda bacaklar veya omuzlara elle dokunarak verilebilir.

EMDR güvenli midir?

EMDR terapisi bu konuda eğitimli bir uygulayıcı tarafından gerçekleştirilirse oldukça güvenli bir yöntemdir. Olası riskler ve dikkat edilmesi gereken durumlar için terapistiniz sizi terapi öncesinde bilgilendirecektir.

EMDR terapiyi kimler uygulayabilir?

EMDR terapi uygulayıcıları, uluslararası geçerliliği olan bir eğitimden geçtikten sonra bu terapiyi uygulayabilirler. EMDR terapisi alacaksanız mutlaka uygulayıcınızın, uluslararası geçerliliği olan bu sertifika belgesini göstermesini isteyiniz. Türkiyede EMDR terapisi uygulamaya yetkili uzman listesine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çocuklara EMDR terapi nasıl uygulanır?

Çocuklara EMDR yetişkinlerden daha farklıdır. Çocukların yaşlara göre gelişim aşamaları farklı olduğundan bu terapinin uygulanmasına bu aşamalar göz önüne alınarak farklı protokoller uygulanır. Ayrıca çocuklar travmalarla doğrudan yüzleşemeyecekleri için resim, hikaye, oyun ve oyuncaklardan faydalanılır. Yetişkinlerde 1.5 saate varan EMDR uygulamaları çocuklarda bazen 5-10 dakika süreli seanslarla gerçekleştirilebilir. Çocuklara EMDR uygulayabilmek için temel EMDR sertifikası üzerine çocuklarla EMDR uygulamaları eğitimi sertifikası almış olmak gerekmektedir. Yine terapistinizin bu belgeye sahip olduğundan emin olunuz.

EMDR terapi ne kadar sürer?

Bunun kesin bir süresi yoktur ama en az 6-7 seans sürmekle beraber olumsuz yaşantının yoğunluğuna, terapi sürecinde ortaya çıkabilecek travmatik anılara göre daha fazla da uzayabilir.

Çocuklarda EMDR terapi hangi sorunlarda kullanılır?

Çocuk için olumsuz yaşantılar sonrası ortaya çıkan birçok sorunda kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse; Tuvalet sorunları, korkular, kaygılar, takıntılar, yas, öfke kontrolü ve davranış sorunları sayılabilir.

EMDR terapi ne değildir?

– Hipnoz değildir.

– Kötü anıları silmez, beyine “format atmaz”.

– Sihirli veya fantastik bir yöntem değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir