İçeriğe geç

Çocuklara Evlat Edinmeyi Açıklamak

Evlat edinen anne babalar, bu konuda çocukları ile konuşmaya çekinirler. Bir yandan bu durumu konuşup çocuklarını bilgilendirmek isterken öte yandan, bu konuşmanın çocuklarını üzmeyecek ve kaygılandırmayacak bir konuşma olmasını isterler.

En uygun zaman?
Çocuğunuzun size “ben nereden geldim, nasıl doğdum gibi” sorular sormaya başladığında, evlat edinme konusunu konuşmak için iyi bir fırsattır. Eğer bu tür sorular sormazsa da siz bu konuyu açabilir ve bilmek istediği sorulara yanıt verebilirsiniz. Evlat edinme konusunda küçük yaşta çocuğunuzla konuşmaya başlayarak, zamanla yaşı büyüdükçe yaşına uygun şekilde iletişimi sürdürmek ve bu konudaki sorulara yanıt vermek son derece önemlidir.

1-4 yaş arası çocuklar
Bu dönemdeki çocukların düşünce sistemleri çok daha basittir. Mantıksal muhakeme becerileri henüz gelişmemiştir. Benmerkezci düşünme sistemleri nedeni ile dünyayı kendi eksenlerinde dönen, kendi ihtiyaçlarını gidermek için var olan bir oluş olarak düşünürler.

Bu dönemdeki çocuklar, çoğunlukla kendi evlat edinme hikayelerini duyduklarında olumlu tepkiler verirler. Evlat edinme hikayelerinde ilgi odağı olma kısmı hoşlarına gider. Evlat edinme ile bilgilendirmeyi sıcak, sevgi dolu ve korunaklı bir ortamda açıklamak, bu süreçle ilgili olumlu duygularınızı ifade etmek, çocuğunuzun süreci ve kendini olumlu kabulünü kolaylaştıracaktır.

Küçük çocuklar, evlat edinmeyi tam olarak anlayamayabilirler. Ama bu, anladıkları zaman kendilerini kötü hissedecekleri anlamına gelmez. Örneğin üç yaşında kendi evlat edinme hikayesini duyduğunda mutlu olan çocuk, yaşı büyüdükçe farklı sorular sormaya başlayacaktır

Evlat edinme ile ilgili çok basit bir hikaye, 3-4 yaşındaki çocuklar için yeterli olacaktır. Bir çok çocuk evlat edinme hikayelerini severler. Anne ve babasının onun doğduğunu duyduklarında sevinçle evin içinde koşturmaya başladıklarını ve bu güzel haberi tüm herkese nasıl heyecanla duyurduklarını anlatan evlat edinme hikayelerini duymaktan büyük bir keyif alırlar. Çocuklar bu tür karmaşık konuları anlayıncaya kadar tekrar tekrar aynı hikayeyi sorup, aynı şeyleri duymak isterler.

3-4 yaşındaki çocuğunuzun evlat edinilme hikayesinde nelere değinmeli?

-Onun diğer çocuklar gibi dünyaya geldiğini,

-Bir başka kadının karnında büyüdüğünü, ancak o kadının herhangi bir bebeğin bakımını üstlenmek için hazır olmadığını,

-Onu evlat edinmeyi ne kadar çok istediğinizi,

-Onu artık evlat edindiğinizi ve sonsuza kadar sizin çocuğunuz olacağını,

-Onun varlığından ilk haberdar olduğunuzda ne hissettiniz,

-Çocuğunuzun ailenize katılmasını beklerken neler hissettiniz,

-Çocuğunuzun geleceğini duyduğunuzda neler hissettiniz,

-Onu ilk gördüğünüzde neye benziyordu, yüzü, gözleri nasıldı,

-Ailenizdeki diğer kişilerin tepkileri nasıldı,

-Onunla ilk günleriniz nasıldı,
gibi konulara değinmek bu yaştaki bir çocuk için yeterli olacaktır.

Bazen bazı çocuklar şaşırtıcı bir şekilde direnç gösterebilirler. Örneğin ilk duyduklarında “neden ben seninin karnında büyümedim” gibi bir tepki gösterebilirler, ya da kulaklarını tıkayıp duymak istemeyebilirler. Böyle bir durumda acele etmeden çocuğunuzu gözlemleyerek neden böyle bir tepki vermiş olabileceğini anlamaya çalışın ve ısrarcı olmayın.

5- 11 yaş arası çocukluk dönemi
7 yaşlarında evlat edinme artık yeni bir anlam kazanmaya başlar. Çocuk artık bir ailede doğarak, ya da doğumdan sonraki süreçte evlat edinilerek bir aileye dahil olunacağını anlamaya başlar. İki farklı ebeveynin olduğu fikri de artık daha anlaşılır olur (onu dünyaya getiren ebeveynler, onu evlat edinen ebeveynler).

Brodzinky’nin araştırması 6-8 yaş arası çocukların, evlat edinilen çocukların diğer çocuklara göre daha zeki, mutlu, popüler ve kendine güvenen çocuklar olduklarına inandıklarını ifade etmektedir.

Fakat 10-12 yaşta çocuklar evlat edinilmenin bazı zor ve karışık sürecini anlamlandırmaya başlar ve ailesini kaybetmekten, farklı olmaktan korkarlar. Pozitif bakış açısını sürdürmekle birlikte bu yaştaki çocuklar öfkeli mutsuz ve kendileri hakkında şüpheye düşmeye başlarlar. Orta çocukluk dönemi süresince evlat edinilmiş çocuklar, evlat edinilme nedenlerini, evlatlık verilme nedenlerini anlamaya çalışırlar. Sürekli neden sorusuna yanıt aramaya çalışırlar:

-Eğer annesinin maddi durumu iyi değilse, neden sadece iş bulmayı denemedi?

-Eğer tek ebeveyn olarak çocuk büyütemeyeceğini düşündüyse neden evlenmedi?

-Eğer nasıl annelik yapılacağını bilmiyorsa, neden öğrenmedi?

Evlat edinen ailenin biyolojik çocuklarının olmadığına üzüldükleri gibi, okul dönemindeki çocuklar da biyolojik anne babalarını hiç bir zaman tanıyamayacakları için üzülürler. Ebeveynler bu konuda, çocuğun duygularını anlamaya çalışmalı ve bu duyguların normal olduğunu ifade etmeliler.

Çocuklar bu olumsuz duygularla farklı şekillerde baş etmeye çalışırlar:

-Bazı çocuklar duygu ve düşüncelerini konuşurlar,

-Bazı çocuklar savunmacıdır ve reddederek başa çıkmaya çalışırlar,

-Bazı çocuklar öfkeli ve zarar verici olabilirler,

-Bazı çocuklarsa evlat edinilmenin çok büyük bir sorun olmadığını düşünebilirler,

Bu dönemde çocukla iletişim halinde olmak, çocuğun neler hissettiğini izlemek anlamaya çalışmak önemlidir. Ayrıca çocuğa bu konu ile ilgili zamanla duygu ve düşüncelerinin değişebileceği hakkında bilgi verilmeli.

Ön ergenlik ve Ergenlik dönemi (12 -18 yaş)
Bu dönemde evlat edinilme durumundan bağımsız gelişimsel olarak, ailelerinden bağımsızlaşmaya, kendi kimliklerini oluşturmaya çalışırlar. Bağımsızlaşma ile birlikte ailede tartışmalar artar. Bu nedenle ergenlik süresince ebeveynlerin çocukları ile iletişime her daim açık olmaları son derece önemlidir.

Bu dönemde çocuklara evlat edinilmeyi söylemenin standart bir yolu yoktur. Sadece çocuğunuzun bu konuda neler hissettiğini, neler düşündüğünü söylemesi konusunda ona yardımcı olunmalı.

Şu ipuçlarını unutmayın!

-Evlat edinilme konusunda bir iki tane hikaye kitabı bulun ve çocuğunuza okuyun, eğer severse tekrar okuyun, hoşlanmazsa ısrar etmeyin.

-Eğer çocuğunuzun evlat edinilme konusunu kabul etmemiş gibi görünüyorsa, zorlamayın. Daha sonra hazır olduğu bir zamanda tekrar konuşabilirsiniz.

-Evlat edinme konusunda çocuklarla konuşmak sürece yayılmalıdır.

-Hazır olmadığınız bir anda çocuğunuz, soru sorarsa, örneğin neden annem beni kendi büyütmemiş gibi, konuyu kapatmayın. Derin bir nefes alıp yanıt verin. Eğer o anda kendinizi hazır hissetmiyorsanız, birkaç saat sonra ya da yarın kendisi ile konuşacağınızı söyleyin.

-Mümkün olursa diğer evlat edinilen çocuklarla bir araya getirin. Böylece evlat edinilen diğer çocukların da varlığını görmek kendini iyi hissettirecektir.

-“Neden annem beni verdi?” Çocuklar evlat edinilme konusunda olumlu bir dil kullanmazlar. “Beni terk etti, gerçek annem vb.” gibi sözcükler duyduğunuzda öfkelenmek ya da kızmak yerine, siz uygun bir terminoloji kullanarak, ona olumlu bir dil kullanması konusunda model olun.

-Pek çok evlat edinen aile neden sorusuna yanıt olarak, “çünkü annen seni çok seviyordu” şeklinde yanıt verirler. Oysa bu doğru bir çıkarım değildir. Yani birini çok sevmekle birini terk etmek aynı mıdır? Evlatlık veren aile çocuğunu seviyordur ya da sevmiyordur. Bu soruya uygun yanıtlar biyolojik anneyi kötülemeyecek şekilde olabilir.

Örneğin “Senin annen senin iki ebeveynin olsun istiyordu, fakat o sana iki ebeveyn sağlayamadı gibi (bu iki ebeveynin evlat edindiği durumlar için geçerli bir yanıt)

Daha büyük bir çocuk, neden bir babasının olmadığını sorabilir. Bu durumda “biyolojik anne babasının ebeveyn olmaya hazır olmadıklarını, onların ebeveyn olmayı çok isteyen ve buna hazır olan birilerini bulduklarını” söyleyebilirsiniz.

-Daha küçük çocuklar için, annenin madde bağımlısı vb. gibi olumsuz bir durumu varsa, bunu çocuğa söylemek yerine, “annen iyi bir anne olamayacağını düşündü, bu nedenle daha iyi bir anne bulmanın iyi bir fikir olacağına karar verdi” diyebilir. Ya da “Biyolojik annen senin ihtiyaçlarını karşılayamayacağını biliyordu. Ve bizim sana çok iyi bakabileceğimizi biliyordu.” (Para konusunda çok vurgu yapmamaya özen gösterin, bazı zeki çocuklar,” o zaman neden siz ona para vermediniz” diyebilir).

Unutmayın, her çocuk farklıdır, ve farklı tepkilerde bulunabilirler. Buradaki ifadeler örnek niteliğindedir ve sizin çocuğunuz ve evlat edinme sürecinizle uyumlu olmayabilir. Bu nedenle çocuğunuzla evlat edinme hakkında konuşmadan önce bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Kaynak: http://www.parents.com/parenting/adoption/parenting/talking-to-kids-about-adoption/

Tek Yorum

  1. Neslihan Kuloğlu Türker Neslihan Kuloğlu Türker

    Çok güzel bilgiler. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir