İçeriğe geç

Çocuklar İçin Kutu Oyunu Önerileri

Ülkemizde kutu oyunları denince genelde çocuk oyunları akla geliyor. Ancak ciddi sayıda oyun yetişkinler için tasarlanmış durumda ve oynanma süresi 7–8 saate ulaşan, çok kompleks kutu oyunları mevcut.

Scythe isimli kutu oyunu

Son zamanlarda kutu oyunları ülkemizde de tanınmaya başladı ve küçümsenmeyecek bir oyuncu sayısına ulaştı. İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde oyuncu toplulukları düzenli bir araya gelip çeşitli oyunlar oynuyor.

Hatta ben de bu meraklılarından biriyim. Bursa’da yakın zamanda toplandık ve bir aksilik olmazsa ayda bir toplanmaya devam edeceğiz.

Bu da bizim oyun etkinliğinizden bir fotoğraf, 7 Wonders oynarken…

Bu yazıda da çocuklarınızla ailece oynayabileceğiniz 3 tane kutu oyununu tanıtacağım. İlerleyen dönemde de yenilerini de ekleyeceğim.

Neden kutu oyunu?

  • Kutu oyunları çocuklara, video oyunlarının tersine, gerçek sosyal deneyim sunar. Akranlarıyla göz teması kurarlar, rekabet eder, yenilgiyi ve zaferi tadar, yeni arkadaşlıklar kurar ve sürdürürler.
  • Ailece oynayacağınız kutu oyunları aile içi iletişimi arttırır, çocuğunuzun gelişimizi takip etmenizi ve onu daha iyi tanımanızı sağlar.
  • Kutu oyunları gerçek anlamda sosyal bir etkileşim olduğu için, oyun dinamiklerini kullanarak çocuğunuza iyi bir model olma fırsatı sunar.
  • Çocuğunuz vaktini bilgisayar oyunları yerine keyifli ve faydalı bir etkinlikle geçirmiş olur.

Lafı uzatmadan oyunları tanıtmaya başlayayım;

1- Mmm!
Tanıtacağım ilk oyun 5 yaş ve üstü çocukların oynayabileceği düzeyde. Ancak oyunun basit yapısı nedeniyle 9–10 yaş üstü çocuklar pek keyif almayabilir.

Oynanışı oldukça basit. Kutu oyunlarında çok sık rastlanmayan bir özellik olarak tek başına da oynanabiliyor. Oyunda oyuncular fare rolündeler ve kediye yakalanmadan mutfaktaki yemekleri bitirmeye çalışıyorlar.

Yine farklı bir özelliği; bu oyunda oyuncular rekabet etmiyor, mutfaktaki yemekleri beraberce bitirmeye çalışıyorlar. Bu nedenle, aralarında kıskançlık problemi olan kardeşler bile barışçıl bir biçimde beraber oynayabilir.

Oyunun ilerleyişi zarlarla gerçekleşiyor. 15–20dk süren 2 kişilik, basit ve eğlenceli bir oyun Mmm!

2 – Rhino Hero
Bu oyun çocukların ve benim en sevdiğim oyun diyebilirim. Oldukça heyecanlı ve ailecek keyif alarak oynayabileceğiniz bir oyun.

Amaç kartlarla (Belirli kurallar dahilinde) bir kule yapmak. Oyun sırayla oynanıyor, sırası gelen oyuncu desteden çektiği kartları kullanarak, kuleye yeni bir kat ekliyor.

Birazcık heyecan katmak için küçük gergedan figürünü de yeri geldikçe kata yerleştirmeniz gerekiyor. Tabi ki kat eklerken kuleyi deviren oyuncu oyunu kaybediyor.

Oyun yine 5 yaş ve üstü için. Oynama süresi yaklaşık 5–15dk. sürüyor ve 5 oyuncuya kadar oynanabiliyor. Oyun içinde 2 tip kart var. Ben, küçük yaştaki çocuklarla oynarken oyunu zorlaştıran kart serisini desteden çıkarıp bazı kuralları görmezden geliyor, oyunu birazcık kolaylaştırıyorum. Çocuğunuzun zorlanacağını düşünürseniz başlangıçta siz de böyle yapabilirsiniz.

3- Brandon The Brave
Bu oyun ise yukarıdaki oyunlara göre birazcık daha strateji isteyen bir oyun. Ancak yine 5 yaş ve üstü için uygun ve 4 kişiye kadar oynanabiliyor. Oyun süresi de 5–15dk arasında.

Oyunda amaç verilen 6 tane görevi rakiplerden önce tamamlamak. Bunu yaparken desteden çekilen üçgen şekilli kartları uygun biçimde yerleştirerek haritanın genişlemesini sağlıyorsunuz. Meraklılarının bildiği “Carcassonne” oyununun çok basit bir hali diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir