İçeriğe geç

Çocuk ve Yalan

Konu dürüstlük ve yalan konusunda geldiğinde, ailelerin çoğu bu kavramlara ne kadar önem verdiğini, çocuklarına bu konuda nasıl öğütler verdiklerini, her şeyi affedebileceklerini ama yalanı affedemeyeceklerini gururla anlatırlar. Ancak işin aslı pek öyle değil. Aslında çocuklar, ergenler ve yetişkinlerin hepsi zaman zaman yalan söylerler. Genelde kendimizi çok dürüst insanlar olarak görme eğilimindeyiz, ancak biraz düşündüğümüzde gündelik hayatta ufak tefek birçok yalan söyler, bunları “beyaz yalanlar” olarak isimlendirir ve unuturuz. İşin ilginci de çocuklarla yapılan çalışmalarda yalan söyleme davranışı ve zeka arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Yani zeki çocuklar daha çok yalan söyleme eğiliminde oluyorlar. Fakat bu başka bir konu, şimdilik bu konuya girmeyeceğim.

Yazının başlığındaki konuya gelelim, birçok aile çocuğunu yalan söylediği için cezalandırma eğilimindedir. Ancak yapılan bir çalışma gösteriyor ki, ceza, yalan üzerinde tahmin ettikleri etkiyi yapmıyor.

Söz konusu araştırmada araştırmacılar, yaşları 4-8 arasında değişen 372 çocuk üzerinde cezalandırmanın etkilerini incelemişler. Sonuçlar, çocuklar cezalandırılmakla tehdit edilirse daha çok yalan söyleme eğiliminde olduklarını ancak bir yetişkinin memnun olacağını düşünürse doğruyu söyleme eğiliminde olduklarını göstermiş. Araştırmanın detaylarını okumak isterseniz (ingilizce) burayı tıklayın.

Uzun lafın kısası, çocuğunuzun yalan söylemesini istemiyorsanız çocuğunuzun hatalarına karşı aşırı tepkiler vermemeniz gerekiyor. Bunun yerine yaptığı hatanın telafisi konusunda yol göstermelisiniz. Bir arkadaşını üzdüyse ondan özür dilemesini, bir şeyleri döktüyse onu temizlemesini isteyin. Bağırmak, öfkelenmek gibi tepkiler verirseniz, ileride çocuğunuz yaptığı hatalar konusunda yalan söyleme veya gizleme eğiliminde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir