İçeriğe geç

Çocuğunuzun Eğitimine Katkıda Bulunabilmeniz İçin İpuçları

İşte size ailenizin yaşamını değiştirecek basit ama önemli ipuçları.

Çocuğunuzun bulunduğu yaşın özelliklerini düşünün: 

Çocuklar genelde ebeveynlerini kızdırmak için bir şeyler yapmazlar, sadece öğrenmeye çalışırlar. Sizin kızdığınız davranışları büyük olasılıkla yeni geldiği bu dünyayı anlamaya çalışırken yaptığı şeylerdir. Örneğin balkondan oyuncağını atınca ne olacağını merak edebilirler.

Olaylara çocuğunuzun gözünden bakmaya çalışın:

Bir süreliğine kendinizi çocuğunuzun yerine koyun. Bu, çocuğunuzun neden öyle davrandığını anlamanıza yardımcı olabilir. Duygularını küçümsemeyin, duyarsız davranmayın. Hayaletlerden korkan bir çocuğu düşünün; evet, hayaletler gerçek değildir ama yaşadığı korku gerçektir.

Dikkatini başka yöne çekin:

Ne yapmaması gerektiğini değil, ne yapabileceğini söyleyin. Örneğin “duvarı boyama” demek yerine; “beraber kağıda resim çizelim” deyin.

Davranışının neden uygun olmadığını anlamasına yardımcı olun:

Davranışının neden tehlikeli olduğu veya diğerler insanları nasıl etkileyeceğini anlatın. Örneğin arkadaşının oyuncağını eve götürmek istediğinde “Hayır, ayıp” demek yerine; “Birisi senin oyuncağını alıp eve götürse sen ne hissederdin?” diye sorun.

Çocuğunuza seçenekler sunun:

Sizin de kabul edebileceğiniz uygun seçenekler sunun. “Çabuk mutfaktan çık, yoksa sana bir daha pasta vermem” gerçek bir seçenek değildir. Bunun yerine; “Ocaktaki tavaya dokunman tehlikeli, yumurtayı çırpmak ya da masayı hazırlamak ister misin?” gibi seçenekler sunmak sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

Çocuğunuza problemleri nasıl çözebileceğini öğretin:

Bu çocuklara öğreteceğiniz en önemli şeydir. Onlar sizi izleyerek yavaş yavaş nasıl olduğunu öğrenirler. Anne baba sorunlarını nasıl çözüyorsa çocuğunuz da böyle çözecektir. Siz bir sorunla karşılaştığınızda bağırıyorsanız çocuğunuz da bağıracaktır. Nasıl birisi olması gerektiğini anlatmak yerine önce siz çocuğunuzun olmasını istediğiniz gibi bir insan olun.

Çocuklarınıza hatalarını nasıl düzeltecekleri konusunda yardımcı olun:

Çocuklar olayları nasıl daha iyi hale getirebileceklerini öğrenmelidirler. Örneğin meyve suyunu döktüğünde azarlamak yerine, “Eyvah, meyve suyun döküldü, hadi beraber temizleyelim” diyebilirsiniz.

Koşulsuz sevgi gösterin:

Hem kelimelerle, hem de hareketlerinizle çocuğunuza onu koşulsuz sevdiğinizi gösterin. Yemeğini yemezsen seni sevmem, oyuncaklarını toplamazsan sana küserim gibi duygusal olarak cezalandırıcı ifadeler kesinlikle kullanmayın.

Bu yazı, Kanada Hükumetinin hazırlamış olduğu bir internet sayfasından çevirdiğim ve bazı örneklerle genişlettiğim bir içeriktir. Orijinal içeriğe  buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir