İçeriğe geç

Çocuğuma Regl / Menstrüasyon Dönemini Nasıl Anlatacağım

Menstrüasyonun (adet görme)  başlaması bir kız çocuğunun hayatındaki önemli bir olaydır. Bazı kızlar bu ilk kanamayı rahatlıkla karşılarken,  bazılar şaşkın ve korkmuş hissedebilir. Gösterilen tepkiler ne olursa olsun, ilk adetin anlamı tüm kızlar için aynıdır: Bir kadın olduğunun kanıtıdır.

Peki öyleyse, bu büyük gün öncesinde çocuğunuza nasıl bilgi vereceksiniz, nasıl destekleyecek ya da rehberlik edeceksiniz? Ya da bu konu hakkında sorular soran oğlunuza ne diyeceksiniz?

Kültürümüzde ne yazık ki genelde bu konu annelerin üstüne zimmetlenmiş, babaların hiç bir şeyden haberi yokmuş gibi davranması tembihlenmiş, erkek çocuklarınsa bu tür sorular sormasının önü çok önceden kapatılmıştır. Hatta bazen kız çocukları bu konuda annelerinden bile bilgi almak yerine artık internetten ya da arkadaşlarından bilgi almaktadır. Her ne kadar bilgiye ulaşma açısından internet çok kolay bir yol olsa da, bu konuda ebeveynlerle konuşabilmek, çocukların her türlü konuda ebeveynlerinden yardım alabileceklerini ve rahatlıkla onlarla konuşabileceklerini anlamaları için aslında iyi bir başlangıç olabilir.

Peki bu konuyu kim konuşmalıdır?

Genellikle kızlar anneleri ile konuşmayı tercih edebilirler. Ama bekar bir babaysanız ve kızınızla konuşmaya hazır hissetmiyorsanız, kızınızla ilişkisi iyi olan bir kadın arkadaşınızdan destek alabilirsiniz. Ya da cinsiyete bakılmaksızın, çocuğunuz bu konuda kimle daha rahat hissedecekse o ebeveynin konuşması daha doğru olacaktır.

Çocuğumla aramda çok iyi bir ilişki var, ancak ben bu konuda yeterli ve doğru bir bilgiye sahip miyim, bilmiyorum?

İşte tam da bu noktada öncelikle ebeveyn olarak kendimiz doğru bilgi sahibi olarak çocuğumuzla konuşmamız çok daha doğru olacaktır.  Bu yazı tam da bu kaygıyı taşıyan ebeveynler için hazırlanmıştır. Aşağıda ergenlerin en çok sorduğu sorular konusunda derlediğimiz bilgiler ışığında çocuğunuzla konuşabilirsiniz.

Nasıl konuşacağız?

Tek bir seferde konuşmak yerine bunu ufak zaman dilimlerine, insan bedeninin nasıl çalıştığını konuşmaya başlayarak sürece yayarak konuşmak daha iyi bir yol olabilir. Çünkü tek bir seferde bir sürü bilgi vermek çocuk için ürkütücü veya kafa karıştırıcı olabilir.

Çocuklar çok ufak yaştan itibaren bedenleri ile sorular sormaya başlarlar, bu sorulara yaşına göre doğru yanıtlar vererek, ebeveynler için fırsatlardır. Ama bunu yaparken sadece bilgi vermek yerine, onlara da fırsat vererek bu konuda neler bildiği hakkında bilgi sahibi olarak, onlarında bu konuda kendilerini iyi hissetmelerini sağlayabiliriz.

Eğer çocuğunuz soru sormuyorsa, bu konuda konuşmayacağınız anlamına gelmiyor. Soru sorsun ya da sormasın bu konu hakkında konuşmak için en doğru zaman ergenlik dönemine yaklaştığı dönemdir. Eğer regl dönemi hakkında konuşmak için onun regl olmasını bekliyorsanız çok geç kalırsınız.

REGL DÖNEMİ (ADET DÖNEMİ ) İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Çocuklar (hem kızlar hem erkekler) adet dönemi ile ilgili çok fazla soru soralar. En sık soruları şu şekilde sıralayabiliriz:

Menstrüasyon (regl/adet) nedir?

Regl sürecine neden olan şey hormonlardır. Hormonlar regl sürecine kadar yumurtalıklarındaki yumurtaların büyümelerine yardımcı olur ve her ay bir yumurta yumurtalık tüplerine bırakılır, buna yumurtlama denir.

Yumurta tüplerinden döl yatağına doğru gider, bu arada yumurta bir spermle döllenirse diye rahim tabakası kalınlaşır. Aslında bu kalınlaşma kadının hamile kalması durumunda döllenmiş yumurta için yapılmış bir hazırlıktır. Eğer bir gebelik oluşmazsa, kalınlaşan bu tabaka, vajina yoluyla, bir miktar kanama ve dokular şeklinde vücuttan atılır. Adet döneminde gördüğünüz pıhtı şeklinde parçacıklar, atılan bu tabakaya aittir. İşte bu aylık dışa atım sürecinde regl olma denir.

Menstrüasyon (regl/adet)  döngüsü nedir?

Bir reglin ilk günüyle bir sonraki reglin ilk günü arasındaki zamandır. Menstrüasyon döngüsü ortalama 28 gündür. Ancak bu döngü bazı kızlarda 21, bazılarında 35 günde sürebilir. Regl dönemlerini önceden tahmin edip, hazırlı olmak adına takvim kullanmanız iyi olabilir. Bunun için telefonlarda bazı yazılımlar olduğu gibi (adet dönemi gelmeden hatırlatan, yumurtlama gününü gösteren vb), basit bir takvimde tutabilirsin.

Ne zaman regl olacağım?

Ortalama kızların ilk regl dönemi 11-13 yaş dönemine denk gelir ancak 8-16 yaş arasında herhangi bir dönemde de olabilir.

Neden sadece kızlar regl olur?

Ergenlik döneminde kızlar ve erkekler farklı şekilde gelişim gösterir. Kızlar regl olurlar, çünkü onların rahimleri vardır. Bu organ onların bebek sahibi olmalarına yarar, ancak erkeklerin böyle bir organı yoktur bu nedenle erkekler regl olmaz. Erkeklerin de sesi değişir, sakal ve bıyıkları çıkmaya başlar.

Regl dönemi yaşamım boyunca devam mı edecek?

Hayır, bir kadının regl dönemi 45-51 yaş arasında sona erer, bunun anlamı, regl dönemi bittikten sonra bir kadın artık hamile olamaz.

Regl dönemi ne kadar sürer ve ne kadar kanama olur?

Bu kişiden kişiye değişebilir. Bazılarının 3 gün sürerken bazılarının bir hafta sürebilir. Kanamalar, az, orta ya da çok olabilir. Toplamda çeyrek kupa kadar kanama olur. Bu kanama oranı da aynı kişi için dönemden döneme değişiklik gösterebilir.

Pedler mi yoksa tampon mu daha iyidir?

Ped kullanmak duygusal ve fiziksel açıdan konforlu hissetmek için daha uygun olabilir. Pelvis ve vajina gelişimini sürdürürken tampon kullanmak çok rahat olmayabilir. Genellikle kızlar ped kullanarak daha rahat hissederler. Tamponların belirli kullanım talimatları vardır, bu nedenle tampon kullanmadan önce bizden yardım istemen iyi olabilir.

Kızlar menstrüasyon dönemleri süresince spor ve yüzmeye ara vermek zorundalar mı?

Kendini rahat hissettiğin sürece istediğin gibi davranabilirsin. Tampon kullanarak da istediğin zaman yüzmeye gidebilirsin.

Regl olduğumu dışarıdan anlarlar mı?

Hayır anlamazlar, ağrın varsa sadece biraz daha neşesiz görünebilirsin hepsi bu.

Menstrüasyon dönemi süresince kızlar her zaman ağrı çekerler mi?

Ağrı yaşama olayı birçok kız için kaygı vericidir. Bazıları çok az ağrı yaşarken, bazıları hiç yaşamayabilir. Ağrı olduğunda sıcak su torbası ya da ılık bir duş rahatlatabilir. Yine nefes egzersizleri ya da fiziksel egzersizlerde ağrıları hafifletmeye yardımcı olur. Eğer ağrılar çok dayanılmaz olursa ebeveynlerinle konuşarak doktora giderek tıbbi destek alabilirsin.

Menstrüasyon öncesi sendrom nedir?

Bazı kızların menstrüasyon öncesi yaşadıkları birtakım fiziksel ve duygusal değişikliklerdir (duygusal durumun değişkenliği, meme hassasiyeti, karın şişkinliği, gaz birikimi vb). Sağlıklı beslenen, spor yapan, dinlenmesine özen gösteren birçok kız bu tür şeyler yaşamaz.

Bu dönemde temizlik amaçlı jeller veya deodorant kullanmam gerekir mi?

Hayır. Aksine bu tür jeller, vajinanın normal dengesini bozar ve enfeksiyon riskini artırır.

Bunlar ne anne, sen de altına mı kaçırıyorsun (pedleri gösteren 7 yaşında bir çocuk) ?

Bazen de çocuğunuz daha ergenlik döneminde değildir, ancak pedlerinizi gördüğünde bunların ne olduğunu sorabilir. Böyle bir durumda şu şekilde bir açıklama aydınlatıcı ve yeterli olabilir;

Kadınların içerisinde bebeğin büyüdüğü, balon gibi rahim denilen bir organları vardır. Her ay, annelerin rahimleri bir bebek gelebilir diye değişiklik gösterir. Eğer bebek gelmezse, çok az miktar bir kanama olur. Buna menstüasyon (adet, regl) denir. Bu pedlerde kanamayı engellemesi için kullanılır.

Bu konuşmadan sonra çocuğunuza ped ve tamponun nasıl kullanılacağını göstermeniz, onun da denemeler yapmasına izin vermeniz yararlı olacaktır. Ayrıca halk arasında bu döneme “Hastalık, kirlenmek” gibi isimler verilmekte, bu dönemde hamur yoğurma , bir şey mayalama gibi eylemlerin yapılmaması şeklinde batıl inançlar mevcuttur. Bu tür ifadeler çocukların bunu bir hastalık ya da korkulacak kötü bir şey gibi algılamalarına neden olabilir. Oysaki regl olmak bir kız çocuğunun üreme sağlığının yerinde olduğunun bir göstergesidir.

Tek Yorum

  1. Eline sağlık, faydalı bir yazı olmuş. İlkokul döneminde olan çocuklar için Seksolog Rayka Kumru’nun Beni de Bedenimi de Seviyorum kitabını öneririm. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir