İçeriğe geç

Çocuğuma Cep Telefonu Almalı mıyım?

İnternetin ülkemizde yaygınlaşması üzerinden 15 yıl geçmiş… Bu yıllar içerisinde internet iyice hayatımıza girdi diye düşünürken akıllı telefonun piyasaya çıkması ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla hayatımızın bir parçası haline geldi. Artık ihtiyaç mı, lüks mü tartışmaları anlamsız kalmaya başladı. Çünkü bunun ayrımını yapamaz haldeyiz.

Durum böyleyken, bana gelen ailelerin sık sorduğu sorulardan birisi de “çocuğuma cep telefonu / tablet almalı mıyım?” ya da “ne zaman almalıyım?” oluyor. Başlarda çocuğunuza telefon almak için 13 yaşını bekleyin düşüncesi yaygındı. Ancak bazı gereklilikler (okulda acil bir şey olursa veya dışarıda zor durumda kalırsa ulaşabilelim tedirginliği) sonucunda bu yaş sınırı mecburen aşağıya doğru çekiliyor. Bu nedenle ben bir sınırı önermeyeceğim ancak yaşına göre telefon / tablet modeli seçmek, internet ulaşımının nasıl olacağını belirlemek, kullanacağı oyun ve programları sınırlandırmak çocuklar için alınabilecek önlemlerden ilk aklıma gelenler. (Genel olarak internet kullanımı konusunda yazdığım yazıyı okumak isterseniz burayı tıklayın). Ben artık çocuğumuza cep telefonu almaya karar verdiğimizi varsayarak yazıya devam ediyorum.

Cep Telefonu Alıyoruz…

Çocuğunuza cep telefonu almaya karar verdikten sonra yapılacak ilk iş oturup karşılaşabileceğiniz sorunları belirlemeye çalışmak olsun. Ben burada bazı örnekler anlatacağım, ancak her ailenin alışkanlıkları, kültürü, değerleri farklı olduğu için benim aklıma gelmeyen noktalar olabilir. Bu sorunları cep telefonu (veya tablet bilgisayar) almadan tespit edip çözüm önerileri bulmanız çok önemli.

Öncelikle bu telefonu kendisinin kullanacağını ancak mülkiyetinin size ait olduğunu, aşağıda belirtilen konularda bir sorun yaşadığınızda veya bazı özel durumlarda geri alabileceğinizi vurgulayın.

Çoğunuza telefon için makul bir bütçe belirleyin ve bunun üzerine çıkamayacağınızı, bu bütçe içerisinde kendi istediği marka ve modeli seçebileceğini, isterse seçimde yardımcı olabileceğinizi söyleyin. Benzer şekilde konuşma ve internet tarifesinde de aylık bir sınır koymalısınız. Sınır aşıldığında bunu kendi harçlığından ödemeli.

Bu telefon ile ne kadar süre idare etmesi gerektiğini anlatın. Örneğin 2 yıl boyunca (süreyi siz belirleyin) bu telefonu kullanmak zorunda olduğunu, garanti kapsamı dışında oluşabilecek, kaybetme, çizilme, kırılma, düşürme gibi sorunlardan ve bunların tamir masraflarından kendisinin sorumlu olduğunu söyleyin.

Telefonun gün içerisinde kapatması gereken saatte anlaşın. Anlaştığınız bu saatten sonra telefon açılmamalı, odasına götürülmemeli.

Ailenin sosyal zaman etkinliklerinde (yemek saati, gezi, akraba ziyaretleri vb.) telefonu sınırlı şekilde kullanması gerektiğini anlatın. Örneğin ailece yemek yerken cep telefonunda mesaj yazmanın, konuşmanın uygun olmadığını, bunları yemek sonrası ve öncesinde halletmesi gerektiğini vurgulayın ve bunlara siz de uyun.

Telefonun okula gidip, gidemeyeceği, gidebilecekse hangi şartlarda olacağını konuşup belirleyin. Örneğin okulda yanında olacaksa ders saatlerinde kapalı tutması gerektiğini, habersiz bir şekilde insanların ses ve görüntülerini kaydetmesinin uygun olmadığını vurgulayın. Benzer şekilde sosyal medyada ve sohbet programlarında hakaret, aşağılayıcı ve uygunsuz bir dil kullanmaması gerektiğini nedenleriyle beraber anlamasını sağlayın.

Telefonda kullanacağı uygulamalarda (oyunlar, sosyal medya gibi) yaş sınırlamasına dikkat etmesini, yaşına uygun olmayan uygulamaların telefonunda bulunmaması gerektiğini söyleyin. Telefona açılışına koyacağı şifreyi sizinle paylaşmasını isteyin. Mahremiyetini ihlal etmeden, kendisinin de bilgisi ve gözetiminde olmak kaydıyla, telefondaki bazı uygulamaları kontrol edebileceğinizi belirtin.

Öncelikle bu cihazın bir haberleşme aracı olduğunu ve kendisini aradığınızda (makul sebepler dışında) açmasını veya açamazsa bile kısa süre içerisinde geri aramasını istediğinizi belirtin.

Bu kurallara uygun davranmazsa belirli sürelerle cep telefonundan mahrum kalabileceğini vurgulayın. Eğer çocuğunuz bu şartları anladığını ve kabul ettiğini söylerse kendisine rahatlıkla bir telefon alabilirsiniz. Tabi sonrasında bu kuralları uygulama konusunda kararlı ve tutarlı olmanız çok önemli.

Buraya kadar hep çocuklardan beklentilerimizi yazdım. Ancak sizin de çok önemli göreviniz olan iyi bir model olma konusunda çaba göstermeniz lazım. Çoğu zaman bana çocuklarının internet bağımlılığından yakınan ebeveynlerin de benzer sorunları olduğunu gözlemliyorum. Biraz telefonlarınızı bırakın ve çocuğunuza gerçek dünyada zaman ayırın, gerçek etkinlikler yapın ve gerçek duygular yaşatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir