İçeriğe geç

Cinsel Eğitim Öyküleri

Son günlerde artan cinsel istismar haberleri sonrası kamuoyu tarafından, bu suçların cezalarının ağırlaştırılması konusunda, yasa yapıcılar üzerinde ciddi bir baskı oluşmaya başladı. Ama sorunun çözümü bu kadar basit değil aslında. Çünkü mevcut cezalar zaten hafif değiller. Ayrıca cezayı arttırarak bu suçların azalmasını beklemek biraz saflık olacaktır. Cezaların arttırıldığını var sayalım. Ortalıkta suçlu “bulunamadığında” bu cezalar kime verilecek? Bildiğiniz üzere onlarca istismarcı, iyi hal indirimi veya “çocuğun rızası vardı” gibi anlamsız gerekçelerle serbest bırakılmakta.

Kısacası cinsel suçların önlenmesi, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve eğitim ile mümkündür. Özellikle çocuklara, yaşına uygun ve düzenli olarak verilecek cinsel eğitim, cinsel istismarın önlenmesinde çok önemli bir adım olacaktır.

Burada bahsedeceğim kitap da bu eğitimin ilk adımlarından birisini oluşturuyor. Kitabın yazarı bir meslektaşım, psikolog Yaşam Yanardağ Çelik. Kendisi yaklaşık 3-4 yaşlarındaki çocuklara bile rahatlıkla okuyabileceğiniz ve resimleri üzerine konuşabileceğiniz bir kitap oluşturmuş. Alın ve çocuğunuzla beraber okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir