İçeriğe geç

Boşanmış veya Boşanma Sürecindeki Çocuklu Ebeveynlere Öneriler

Boşanma süreci hayattaki en büyük zorluklardan birisidir. Özellikle de çocuklar varsa… Anne ve babalar çocuklarını çok sevseler de, bu süreçte farkında olmadan çocuklarına zarar verecek davranışlar sergileyebilmektedir. Aşağıda boşanmış veya boşanma sürecinde olan çiftlere, çocuklar konusunda somut öneriler vermeye çalıştım.

Çocukları tartışmalardan uzak tutun.

Anne baba arasındaki sorunların çocuklara yansıtılmaması, çocuğun hakem gibi kullanılmaması gerekir. Ayrıca boşanma konusunu tamamen kesinleşmeden de çocuğa bu konudan bahsetmeyin. Çünkü çiftler öfkelendiklerinde ani kararlar vermekte ve sonrasında fikir değiştirebilmektedir.

Aranızdaki haberleşme için çocuğu kullanmayın.

Boşanma sürecinde veya sonrasında ebeveynler, çoğu zaman birbirlerine öfke duyabilmekte ve doğrudan iletişimi kesebilmektedirler. Bunun yerine iletişimi çocuk üzerinden sağlamaya çalışırlar. Yani çocuk diğer ebeveyne haber gönderilmek üzere (“annene/babana söyle bir daha böyle yapmasın” gibi) kullanılmaya başlanır. Ebeveynler iletişim ve problem çözme işini kendi aralarında, çocuğa yansıtmadan yapmalıdırlar. Haberleşme için kullanılan çocuk duygusal açıdan zarar görür.

Diğer ebeveyn hakkında olumsuz konuşmayın.

Anne ve babanın bu zor sürecine çoğu zaman aileler de dahil olmakta ve diğer ebeveyn hakkında olumsuz yorumlar sıkça yapılmaya başlanabilmektedir. Her çocuk için anne ve babası değerlidir. Bir ebeveyni hakkında olumsuz konuşulması çocukta üzüntü ve suçluluk yaratır. Bundan uzak durun ve çevrenizdekileri de uyarın.

Her konuda dürüst / açık olmamıza gerek yok.

Boşanma sürecinde dürüstlük ve açıklık, çocuk söz konusu olunca her zaman iyi şeyler olmayabilir. Çiftler, kendileri açısından boşanma sebebi gördükleri (aldatma, eve zaman ayırmama, şiddet görme vb.) konuları çocuklarının da bilmeye hakkı olduğunu düşünürler ama çocuğunuzun, sizin neden boşandığınızı tam olarak bilmesine gerek yoktur. Ayrılık gerekçeleriniz çocuğun duygusal açıdan kaldırabileceği şeyler değildir. Sadece artık anlaşamadığınızı ve beraber yaşamak istemediğinizi uygun bir dille açıklamanız yeterlidir.

Çocuk hakkındaki kararları diğer ebeveyne danışarak alın.

Diğer ebeveyn onayı olmadan alınan önemli (Okul değişikliği, tatil planları, bir kursa gönderme vb.) kararlar ebeveynler arasında sorun çıkmasına neden olur. Bu tip kararlar almadan önce mutlaka diğer ebeveynin de bilgilendirilmesi veya ondan onay alınması gerekir.

Hangi günler ve saatlerde hangi ebeveynde kalacağını belirleyin.

Çocuğun, ne zaman hangi ebeveynde kalacağını bilmesi, çocuğun zamanını planlayabilmesi için yararlı olacaktır. Ayrıca ebeveynlerin de kendi hayatlarını sürdürebilmesi için önemli ve gereklidir. Bu gün ve saatleri belirleyin ve bunlara uymaya çalışın.

Ortak kurallar belirleyin ve bunları her iki evde de uygulayın.

Çocuğun gelişimi gereği bazı temel kurallara ihtiyaç duyar. Farklı evlerde farklı kurallar olması çocuğun kafasının karışmasına veya bu durumu diğer ebeveyne karşı kullanmasına yol açar. (Yatma saati, sorumluluklar, bilgisayar/tablet kullanım süreleri vb.)

Hediyeler / ödüller alınacağı durumlarda, önceden diğer ebeveynin onayını alın.

Büyük hediye veya ödüller (bilgisayar, telefon vb.) çocuğun hayatında önemli etkiler yapmaktadır. Bu nedenle böyle hediye veya ödüller alınmadan veya vaat edilmeden önce diğer ebeveynle görüşmek ve onay almak yararlı olacaktır.

Burada temel amacın çocukların iyiliğini olduğunu unutmayın. Siz ayrılsanız bile sahip olduğunuz çocuklar nedeniyle daha çok uzun yıllar birbirinizle iletişim kurmak zorunda kalacaksınız. Boşanma sürecini yürütürken bunu aklınızdan çıkarmayın.

Bu konuda diğer bir yazımızı okumak için burayı tıklayın.