İçeriğe geç

Boşanma Sürecinde Çocuk

ergenlik ve uyuşturucu

Güncelliğini yitirmeyen konulardan biridir boşanma, boşanma ve boşanma sürecinde çocuk olmak. Tüm evlilikler bir ömür boyu sürmesi ve mutlu olma niyetiyle başlar. Geleceğe yönelik planlar yapılır, çocuk sahibi olunur, birlikte yaşanılacak ev, araba alınır…  Ancak bazen aile hayatı ya da evliliğe ilişkin beklentilerde uyumsuzluklar oluştuğunda çiftler evliliklerini sonlandırmak isterler. Eğer çift çocuklu bir aile ise boşanma kararı defalarca kez gözden geçirilir. Çocuk bu durumdan nasıl etkilenir, çocuk büyüyünceye kadar dayanamaz mıyım, ailem ne der, boşanırsam nerde yaşayacağım, çocuğun velayeti kimde olacak vb. bir sürü soruyu da beraberinde getirir boşanma fikri. Peki bu sorularla ebeveynleri bu kadar endişelendiren boşanma kararının çocuklara etkisi nedir?

Son dönemde yapılan araştırmalar boşanma olgusunun değil, boşanma süreci ve sonrasının nasıl yaşandığının çocuklar üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu göstermekte. Hatta bazı araştırmalar huzursuz bir ortamda çocuk büyütmektense, huzurlu ve tekil ebeveynlerle çocuk büyütmenin daha uygun olduğunu ifade ediyor.

Boşanma çocuğa nasıl anlatılmalı?

Bazı ebeveynler çocukların anlamayacağını düşünerek boşanma kararını çocuklara söylemezler, bazıları da bu kararı söyleme sorumluluğundan kaçınmak için evden ayrılır ve açıklamayı evde kalan ebeveyne bırakır. Oysaki doğru olan çocuğun yaşı ne olursa olsun, ebeveynlerin bu kararı çocuğa birlikte açıklamaları.

 • Boşanma nedeni her ne olursa olsun, anne baba olarak boşanmanın sorumluluğunu eşit bir şekilde alarak çocuğa anlatılmalı, bu çocuğun süreci kabullenmesini kolaylaştıracaktır.
 • Boşanmanın eşlerin ilişkileri ile ilgili olduğu, hiçbir şekilde kendisi ile ilgili olmadığı, bundan sonrada yeniden evlenmek ya da bir arada yaşamalarının mümkün olmadığı açık ve net bir şekilde ifade edilmelidir.
 • Ebeveynler çocukların diğer ebeveynle ilişkisini desteklemeli, evlilikleri konusunda yaşadıkları sorunlardan ötürü çocuğa ebeveynini kötülememeli. Aksi halde çocuk kendine bir taraf seçmek zorunda kalacak ve bundan dolayı da suçluluk duyacaktır.
 • Çocuklar düzeni severler, çünkü düzen öngörülebilir bir yaşam sağlar, kendilerini güvende hissettirir. Bu nedenle boşanma süreciyle birlikte onun hayatında değişecekler çocuğa ayrıntıları ile açıklanmalı (kimle yaşayacak, diğer ebeveyni ne zaman görecek vb).
 • Çocukların boşanmaya ilişkin soruları yanıtlanmalı, bu konu ile ilgili duygu ve düşüncelerini ifade etmesine fırsat verilmelidir.

Boşanma sürecinde yapılması gerekenler?

 • Boşanma sonrasında çocuğun hayatındaki değişiklikler asgari düzeyde tutulmalıdır. Şehir, ev, okul değişikliği, yeni bir evlilik gibi yaşama olayları mümkünse ertelenmelidir. Ertelenemiyorsa da değişiklikler adım adım yapılmalıdır. Bu sayede çocuk birden fazla değişiklikle baş etmek durumunda kalmamış olur.
 • Anne babaların yaptığı en büyük hata, boşanmayı bir sorun olarak görüp çocuğa her konuda taviz vermek. Her istediğine evet demek, hediyelere boğmak, her şeye izin vermektir. Bu, çocuğun boşanma sürecine uyumunu sağlamaz, çocuğun düzenini daha da bozar. Unutmayın boşanmak yaşamın bir parçasıdır, aynı diğer sorunlar gibi bir süre sonra geçer ve yeni duruma uyum sağlanır.
 • Çocukla ile ilgili her konuda eşler ortak bir yol izlemeye gayret etmeli.
 • Boşanma sonrası eşlerden birisi yeni bir ilişkiye başlamak istiyorsa, çocuk boşanmayı kabulleninceye kadar bu bir süre gizlenmeli.
 • Diğer ebeveynle ilgili hiçbir şekilde olumsuz bir şey söylenmemeli.
 • Çocuklar ebeveynler arasında haber getirip götüren kişi olarak kullanılmamalı. Böylesi bir davranış sadece, çocuğun kendisini suçlu hissetmesine neden olur.
 • Boşanma ile ilgili bilgi verirken çok fazla bilgi bombardımanına tutmamak gerekir. Nafaka, velayet, mali konular, boşanma nedenleri gibi özel konularla anne baba arasında kalmalıdır.

Boşanmadan Sonra Çocuklarda Görülen Ortak Tepkiler Nedir? Nasıl Davranılmalıdır?

Ailenin dağılmasından sonra yeni düzene uyum sağlamakta güçlük çeken çocuklarda değişik duygusal tepkiler gözlemlenir. Bu dönemde anne-babaların,  çocukların duygularını göstermeleri ve onlarla yüzleşmelerini sağlamaları gerekir. Peki çocuklarda sıklıkla görülebilen ortak tepkiler nelerdir?

Korku: Boşanmadan sonra bilinmeyenlerin yarattığı korku bütün çocuklarda görülür. Çocukların yaşlarına, onları korkutan konulara göre değişir. Ayrılan anne-baba, çocukların korkularını anlatmalarını sağlayıp, onların güvenini sarsmayacak şekilde davranmalı ve asla terk edilmeyeceklerini hissettirmelidirler.

Üzüntü: Çocukların hayatında ebeveynlerin yerini kimse tutamaz ve çocukların iki ebeveyne de ihtiyaçları vardır. Ayrılık ile bir ebeveynin günlük yaşantıdan çekilmesi bütün çocukları üzer. Çocuklar bu üzüntülerini ağlamak ve üzgün olmaktan farklı şekillerde de ifade edebilirler. Yalnız kalmayı istemek, az konuşmak, ters davranış, öfke, bu duygularını yansıttığı resimler çizmek gibi yollarla da gösterebilirler. Bazı çocuklarda da hiçbir şey olmamış gibi davranmayı tercih ederek, üzüntülerini gizlemeyi tercih edebilirler. Böylesi durumlarda ebeveynler kendi duygularını paylaşarak, çocuklara da duygularını paylaşma konusunda rehberlik edebilirler.

Öfke: Çocuklar, anne-babalarının boşanmalarına duydukları öfkeyi kavga, yakınlarına bağırma, kırıp dökme ile gösterebilirler. Bu durumda ebeveynler öfkeyi görmezden gelmek veya bastırmak yerine, kabul edilir sınırlar içinde, çocukların öfkelerini dışa vurmalarına izin vermelidirler. Bazen çocuklar öfkeden içlerine kapanır. Onlara da öfkeyi söze döktürtmek gerekir.

Suçluluk: Çocuklar kendilerinin dünyanın merkezi olduğuna inanırlar ve her olayın nedeninin kendileri olduğunu düşünürler. Bundan dolayı, özellikle küçük yaştaki çocuklar, anne-baba ayrılığının kendileri yüzünden olduğuna inanıp, suçluluk duyabilirler. Anne babalarına ben yaramazlık yaptığım için mi ayrıldınız vb. gibi sorularla suçluluk duygularını ifade edebilirler. Bazı çocuklar bunu ifade etmez ve içten içe kendilerini suçlarlar. Anne-baba, tutarlı olarak çocukları, boşanmalarında onların etkilerinin olmadığını,  olayların onların tamamen dışında geliştiğine ikna etmeleri gerekir.

Barışma Arzusu: Çocuklar anne babanın ayrılmasından kendilerini sorumlu hissedebileceği gibi çoğu zamanda tekrar birleşmenin kendilerine bağlı olduğuna inanırlar ve bir gün yeniden barışmalarına ilişkin ümit beslerler. Boşanma olayının üzerinden yıllar geçse, hatta ebeveynlerin her ikisi de evlense çocukların (hangi yaşta olurlarsa olsunlar) anne-babalarını bir arada görme, yeniden evlenmelerini arzu etme durumları hemen hemen değişmeden devam etmektedir.

Bu nedenle aileler çocuklara, bir araya gelme şanslarının kesinlikle olmadığını zaman zaman hatırlatmalı ve onlara ümit vermemeleridir.

Yalnızlık: Ayrıldıktan sonra ebeveynlerden birinin evden gitmesi ve yeni yaşam biçimi çocukların kendilerini yalnız hissetmelerine neden olur, onların korkularını, üzüntülerini arttırır, hayali arkadaş bulmaya iter. Yalnızlık hissini önlemek için ebeveynlerin çocukları, yalnız geçirecekleri zamanda hoşlarına gidecek, rahatlatacak aktivitelere yönlendirmeleri faydalı olur.

Gerileme:  Okul öncesi dönem çocukları kimi zaman,  ayrılıktan sonra, zor durumdan kaçmak  ve rahatlamak için, gelişimini tamamladıkları bir aşamaya geri dönüş yaşayabilir. Örneğin, parmak emme, yatağı ıslatma gibi. Bunu duygularını kontrol edemedikleri için yaptıkları hatırlanmalı ve kesinlikle cezalandırma gibi yöntemlere başvurmamalıdır.

Uyku bozuklukları ve yemek yeme sorunları: Ailenin dağılmasına tepki olarak çocuklarda uykusuzluk,  yemek yeme alışkanlıklarında sorunlar görülebilir. Bu durumlarda ebeveyn çocuğun alıştığı düzeni bozmamaya özen göstermeli, gerektiğinde bir doktora danışmalıdır.

Okul sorunları: Boşanmanın çocuklarda yarattığı karmaşık duygulardan dolayı,   çocuklar okulda başarısızlık yaşayabilir veya saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Genelde bu davranışlar boşanmanın olumsuz etkileri azaldıkça düzelir. Ebeveynlerin, çocuklarının okul durumlarını öğretmenleriyle düzenli olarak takip etmeleri gerekir.

Fiziksel sorunlar: Çocuklar duygularını rahatça açığa vuramadıklarında veya stres altında olduklarında mide,  baş, göğüs ağrıları, kramp gibi psikosomatik belirtiler gösterebilirler. Bölesi bir durumda çocuk izlenmeli ve durumun devam etmesi durumunda bir uzman desteği alınmalıdır.

Tüm bu süreçleri yaşarken ebeveyn olarak kendiniz için ve çocuğunuz için bir ruh sağlığı uzmanından destek almanız süreci daha sağlıklı atlatmanıza yardımcı olacak, uyum sürecinizi hızlandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir