İçeriğe geç

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

Çocuklarla çalışırken çok severek kullandığım hikaye küplerim var. Her yüzünde farklı bir resim olan 9 küpten oluşuyor. Bunları karıştırıp masaya atıyorsunuz ve bu şekillere bakarak bir hikaye oluşturuyorsunuz. Çocuklar da gerçekten çok seviyorlar.

rory's story cubes

Bu küplerle farklı zamanlarda, farklı çocuklarla oynarken, üç kez ilginç bir durum ile karşılaştım. Üçü de kız olan çocuklar, hikayelerinin kahramanını bir sihirbaz olarak seçtiler. Ben de genelde yaptığım üzere hikayenin kahramanını biraz tanıtmalarını istedim ve dilerlerse isim verebileceklerini söyledim. Üç kız da bu sihirbazı erkek çocuk olarak tanımladı ve erkek isimleri verdiler. Erkek olmalarının bir nedeni olup olmadığını sorduğumda “kızlar iyi sihir yapamaz” ve “erkekler daha iyi sihirbazdır” gibi ifadeler kullandılar.

Çocukların yaşları 8-10 arasındaydı ve gerçekte olmayan bir beceri, “sihir” konusunda bile erkeklerin kadınlardan daha iyi olduklarını düşünüyorlardı. Toplumumuzdaki kadın-erkek eşitsizliğinin boyutlarının farkında olmakla beraber, bu kadar erken yaştaki çocuklara bu düşüncenin kazandırılmış olmasına çok şaşırdım ve üzüldüm. Üstelik her üç çocuk da iyi eğitimli ve kadın-erkek eşitsizliğinin yaşanmadığı ya da en azından çok az yaşandığı ailelerden geliyorlardı.

asi kızlara uykudan önce hikayeler
“Yaşamda hiçbir şeyden korkulmaz. Sadece onu anlamak gerekir.” Marie Curie

Bu konuda bir şeyler yapmalı diye düşünürken  “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler” kitabı tam bu sırada imdadıma yetişti. Hatta bahsettiğim çocuklardan birine bunu hediye ettim (az önce de, kendisinin bu kitabı okuyarak uykuya dalmış bir fotoğrafının gelmesiyle mutlu oldum). Diğerlerine ilk fırsatta kitaplarını vereceğim. Siz de kızınıza, çevrenizdeki kız çocuklarına bir tane alıp hediye edin. Kız çocuklarımızın daha hayatlarının başındayken, kendilerine yetersiz, güçsüz ya da beceriksiz etiketlerini yapıştırmasına izin vermeyelim.

 Denizlerin derinliğinden ormanların kuytusuna, savaş meydanlarından şaşaalı saraylara, hastanelerden gökyüzünün sonsuz maviliğine, dünyanın ve zamanın her köşesinden kendilerine dayatılan kurallara ve geleneklere isyan etme gücü bulan kadınların hikâyeleri bunlar. Prenslerini bekleyen değil, kaderlerini ellerine alan prenseslerin hikâyeleri… Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler; yüz asi kadının, Sally Nixon, Cristina Portolano, Sarah Wilkins, Barbara Dziadosz gibi dünyanın dört bir yanından altmış asi kadın tarafından çizilen olağanüstü illüstrasyonlarla renklenmiş hayatları… Bildiğimiz dünyanın bilmediğimiz gerçekleri…

Ödüllü yazarlar Elena Favilli ve Francesca Cavallo, olağanüstü yüz kadının maceralarından derledikleri masalsı gerçeklerle, okuyucuları keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Günün herhangi bir anında açıp okuyacağınız, elinizin altında bulunduğunda kendinizi iyi hissedeceğiniz, kızınıza anlatacağınız gerçek hayat hikâyelerinin masalsı versiyonu. Nesilden nesile annelerin kızlarına hediye edebileceği, ilham verici bir kitap. Aslında bir çocuk kitabı olarak tasarlanan çalışmayı, hep kitap “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde her yaştan genç kıza bir hediye” olarak yayımlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir