İçeriğe geç

Aile Yemekleri Neden Önemli?

Yapılan araştırmalar, aile ile beraber yenen yemeklerin sıklığının, çocukların ruhsal durumu ve akademik başarısı arasında olumlu bir ilişki olduğunu gösteriyor. Yani aile yemeklerinin sıklığı ne kadar artarsa çocuklar üzerindeki olumlu etkisi de o kadar güçlü oluyor.


Ailece yenen yemeklerin sıklığı arttıkça; çocuk ve ergenlerde alkol ve madde kullanımının, beslenme sorunlarının, şiddet davranışı ve intihar düşüncelerinin azaldığı görülmüş. Aynı zamanda yine aile yemekleri sıklığı arttıkça çocukların benlik saygısında ve akademik başarıda artış gözlemlenmiş.


Tabi bu sadece ilişkisel bir çalışma, yemek yeme düzeninin nasıl olup da bu olumlu etkiyi sağladığını açıklamıyor. Ancak biraz fikir yürütüp tahmin etmek de zor değil.


Öncelikle biraz aile içi ilişkilerden bahsetmek gerekli. Aile içinde gerilimin olduğu, ebeveynlerin çocuklarıyla ilişkisinin zayıf olduğu, televizyon karşısında oturulduğu ve “yemeğini bitirdin, bitirmedin” kavgasının yaşandığı bir masada ne kadar sık ve düzenli yemek yenirse yensin yukarıda saydığımız olumlu gelişmelerin görülmesi pek mümkün olmayabilir.


Bu yüzden yemek saatlerini gerginlikten uzak, ailece sohbet edilebilen, ekranların kapalı olduğu bir ortamda gerçekleştirmek önemli. İşin aslı düzenli yemek, aile içi iletişimi arttırması sebebiyle olumlu etkiler gösteriyor.


Peki şartlar düzenli yemeye uygun değilse? Ülkemizde vardiyalı çalışan ebeveyn sayısı oldukça fazla. Dolayısı ile bu ailelerde düzenli yemek saati pek mümkün olmuyor. Bu sebeple azalan iletişimi başka yollarla telafi etmek de yine çocuklar üzerinde olumlu etki yapacaktır.


Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4325878/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir