Zihinsel Engelli Çocuklarda Cinsel Eğitimin Önemi

Cinsellik ülkemizde halen tabu durumundaki konulardan biridir. Gelenekler, töreler ve dini öğretiler gibi normlarla şekillenmiş ve bulunduğumuz bilgi çağında bile tabu konumunu kaybetmemiştir. Oysaki hayatın belkide en önemli parçalarından birini yok saymanın bedellerini her gün haberlerde görüyoruz.

Cinsellik ve engellilik konuları oldukça geniş olduğu için, yazıyı sadece zihinsel engelli çocuk ve ergenlerle sınırlandırıp birkaç konuya kısaca değineceğim. Son yıllarda engelli bireylere sunulan hizmetlerde çeşitli gelişmeler yaşanıyor. Eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri eksiklerle de olsa yaygınlaşmaya başladı. Zihinsel engelli bireyler için eğitim ve öğretim planları detaylı bir şekilde oluşturulmakta ve (çok sağlıklı olmasa da) denetlenmekte. Ancak bu planların içinde ne aileyi, ne de çocuğu cinsel gelişim konusunda bilgilendirecek bir müfredat yok. Verilen destek çoğu zaman bu alanda çalışan meslek uzmanlarının kişisel çabaları ile gerçekleşmektedir. Bana gelen ailelerden gördüğüm kadarıyla da cinsel gelişim konusunda bilgi verilmesi, ancak bu konuda bir sorun/kriz ortaya çıktığı zaman gerçekleşiyor.

Zihinsel engelli bireyler, eğitim ve öğretim konusunda yaşıtlarını (zihinsel geriliğin düzeyine göre) geriden takip etmelerine rağmen çoğu zaman fiziksel açıdan yaşıtlarıyla aynı gelişim dönemlerini, aynı süre ile takip etmektedir. Bu da bazı ciddi sorunlara yol açmaktadır. Özellikle fiziksel olarak çok hızlı değişimlerin olduğu ergenlik döneminde zihinsel engelli bireyler, bedenlerinde ve duygularında olan değişimlere bir türlü anlam verememekte, çok ciddi sorunlar yaşayabilmekte veya yaşatabilmektedir.  Toplumun cinselliği, çeşitli ahlaki nedenlerle kötü, pis, günah olarak adlandırılması bu konuda bireylerin alabilecekleri yardımın da önünü kapatmaktadır.

Peki ne yapacağız?

Öncelikle çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişim dönemleri ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Aynı şekilde çocuğunuzu da bu konuda, yaşına uygun, gerektiği kadar ve yeterli derecede bilgilendirmeniz önem taşımaktadır.

Yaşanan sorun ve çözümlere örnek vermek gerekirse; geçen hafta bir aile ile görüştüm. Ergenlik döneminde bulunan zihinsel engelli çocukları, bir süredir çevresindeki arkadaşlarına uygunsuz biçimde dokunmaya başlamıştı ve okuldan-çevreden şikayetler geliyordu. Çocuk da sonrasında, bu yaptıklarına bir anlam veremediği ve engelleyemediği için büyük bir suçluluk hissetmeye başlamıştı. Aileyle konuştuğumda şimdiye kadar çocuklarına, ne kendilerinin ne de bir eğitim kurumunun bu konuda bir eğitim veremediğini öğrendim. Çocuğa bu dürtülerinin nedeni zamanında açıklanmış, uygun bir şekilde kendini nasıl tatmin edebileceği anlatılmış olsaydı, büyük bir olasılıkla çevresine karşı rahatsız edici davranışlarda bulunmayacaktı.

Cinsel eğitim, çocukların cinsel istismara uğramaması (veya istismarcı olmaması) için kullanılabilecek en kolay, en ucuz ve etkili yoldur. Her konuda olduğu gibi bu konuda da, sorun ortaya çıkmasını beklemeden bir ruh sağlığı çalışanından yardım alabilirsiniz.

Salih Deniz

2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, yüksek lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi, Klinik Sinirbilimler Anabilim Dalında tamamlamıştır. Ayrıca İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi bölümünde ikinci lisans eğitimine devam etmektedir. Özel ve kamu kurumları olmak üzere, çeşitli eğitim kurumları, üniversite ve hastanelerde görevler almış, halen Bursa’da, çocuk ve ergen ruh sağlığı alanında klinik çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir