Ebeveynler İçin Video Oyunları Denetimi: Pegi Sistemi

Son zamanlarda video oyunlarının türü ve sayısı çok hızlı bir şekilde arttı. Oyun meraklılarının yaşı da gittikçe düşüyor. Artık iki yaşındaki bir çocuğu bile elinde tabletle oyun oynarken görebiliyorsunuz. Bunun sonucu olarak oyun dünyası önemli bir pazar haline geldi. Hatta büyük oyun firmalarının yıllık gelirleri, ufak tefek bazı ülkelerin yıllık gelirlerini geçmiş durumda. Çocuklarımız da kapitalizmin acımasız dünyasında oyun firmaları için birer müşteri oldular. Onları korumak için bazı yasal düzenlemeler yapılsa da önemli görev ebeveynlere düşüyor.

Bu yazıda çocuklarımızı oyunların olumsuz etkilerinden nasıl koruyabileceğimiz konusunda teknik bilgiler vereceğim. Bu bilgiler sizin de hemen kullanabileceğiniz çok basit ve etkili yöntemler içeriyor.

Oyunları tamamen kötü ve engellenmesi gereken şeyler olarak görmemeniz gerektiğini hatırlatayım. İyi seçilirse, oyunlar çocuklar için zeka ve dikkat artırıcı olan ve sosyalleşmelerini sağlayan çok iyi araçlara dönüşebilir.

PEGI Sınıflandırması

PEGI (Pan Europian Game Information), oyunlar konusunda ebeveynlerin kontrolünü arttırmak için Avrupa standardı haline gelmiş, 30 ülkede desteklenen bir sistem. Bu sistem oyunları, çocukların yaşına uygunluğuna göre sınıflandırıyor ve ek sembollerle oyunun -varsa- sakıncalı olan içeriği hakkında bilgi veriyor.

 

Bu uyarıları, hem telefondan/tabletten indirdiğiniz oyunlarda, hem de DVD olarak aldığınız oyunların kutusu üzerinde rahatlıkla görebilirsiniz. Böylelikle aileler çocukları için uygun olmayan içerikteki oyunların ayrımını yapabiliyorlar. Aşağıda iki durum için de birer örnek paylaştım.

“Call of Duty – Black Ops III” isimli oyunun kutusunun üzerinde bulunan PEGI sınıflandırması.”

 

“Minecraft” oyunu için Android Market’ten oyun indirirken görebileceğiniz PEGI sınıflandırması.

 

Yaş gruplarına göre uyarı sembolleri

Burada temel olarak bilmeniz gereken, bu sayılar uygun olan yaş ve üzerini temsil ediyor.

PEGI 3: Bu grup oyunlar tüm yaşlardaki çocuklar için uygundur. Şiddet içeriyorsa bile bu çizgi film tarzındadır. Örnek vermek gerekirse hepimizin çocukken izlediği “Tom ve Jery” de olan şiddet gibidir. Eğlenceli ve zararsızdır.

 

PEGI 7: Bu grup oyunlar 7 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. İçerik PEGI 3 gibidir ancak 7 yaşından küçük çocuklar için bazı ses ve görüntüler korkutucu olabilir.

 

PEGI 12: Bu grup oyunlar 12 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. Bir miktar cinsellik ve argo kelimeler içerebilmektedir.

 

PEGI 16: Bu grup oyunlar 16 yaş ve üzerindeki çocuklar için uygundur. Cinsellik ve şiddet ögelerinin yanında, tütün ve uyuşturucu kullanımı ile ilgili içerikler bulundurabilirler.

 

PEGI 18: Bu grup oyunlar çocuklar için uygun değildir. Anlaşıldığı üzere 18 yaşından büyük yetişkin bireylerin oynayabileceği oyunlardır. Fazlaca cinsellik, argo, suç, şiddet ve uyuşturucuyla ilgili konuşma ve görüntüler içerebilir.

 

Oyun içeriği uyarı sembolleri

Aşağıdaki semboller ise oyuna neden yaş sınırı konulduğunu açıklamak için kullanılmaktadır. Bunların da anlamları şöyle;

Argo dil içermektedir.

 

Ayrımcılık içeren konu/materyal bulunmaktadır.

 

Uyuşturucu veya kullanımını gösteren içerik bulunmaktadır.

 

Korku ögeleri bulunmaktadır.

 

Kumar oyunlarını özendirici veya öğretici içerik bulunmaktadır.

 

Seks/Çıplaklık içermektedir.

 

Şiddet içermektedir.

 

Çevrimiçi (Online) Oyun oynanmaktadır.

 

 

Cep telefonu / Tablet Oyunlarında Ebeveyn Denetimi Nasıl Yapılır:

Artık cep telefonu ve tablet üzerinden ayarlar ile çocuğunuzun yaşına uygun olmayan içeriği görüntülemesini ve indirmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin.

Android İşletim Sistemi için:

Android cihazınızıda (Telefon veya tablet farketmez) Google Play uygulamasını açın. Açılan pencerede aşağıdaki resimde işaretli yere dokunun.

Açılan pencereden “Ayarlar”a dokunun.

Yeni açılan pencereden de “Ebeveyn Denetimleri”ne dokunun.

Açılan pencereden Ebeveyn Denetimleri’nin aktif olmadığını göreceksiniz. Aşağıda işaretli yere dokunun.

Buraya tıkladığınızda size şifre soran bir ekran açılacak. Daha sonra unutmayacağınız 4 haneli bir şifre belirleyip buraya girin ve “Tamam”a basın. Bu şifre önemli, kısıtlamaları değiştirmek ve kaldırmak bu şifre ile mümkün olacak.

Şifreyi girdikten sonra sizden şifrenizi onaylamanız istenecek. Yine aynı şifreyi girerek “Tamam”a basın.

Açılan pencereden “Uygulamalar ve oyunlar”a basın.

Artık açılan pencereden hangi yaşa uygun oyunlara izin verebileceğinizi seçebilirsiniz. Örnek olarak ben aşağıda PEGI 7 seviyesini seçtim. Yani bu seviyeyi seçince, bu cihazda, 7 yaşa kadar uygun olan oyunlar görüntülenebilecek ve indirilebilecektir.

Burada seçim yapıp “Kaydet”e bastığınızda aşağıdaki gibi bir mesaj çıkacak. “Tamam”a basıp geçebilirsiniz. Şimdi yaptığınız kısıtlamaların daha önce yüklenmiş oyun ve uygulamaları kapsamadığını unutmayın. Gerekiyorsa önceden yüklenenleri kontrol ederek istediğiniz yaş grubuna uygun olmayanları cihazdan ayrıca kaldırın.

Yaş sınırlandırmasını yaptıktan sonra aşağıdaki pencerede “Tamam”a basarak işlemi bitirebilirsiniz. Artık bu cihazınızdan seçtiğiniz yaş gurubuna uygun olmayan oyun ve uygulamalar görüntülenemeyecektir. Sınırlamayı iptal etmek için Ebeveyn “Denetimleri”ni kapatabilirsiniz.

Genel olarak internet kullanımı konusunda ebeveynler için tavsiyelerde bulunduğum yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Daha sonra Apple marka cihazlar için ebeveyn denetimlerin nasıl yapılacağını bu yazıya ekleyeceğim. Sormak istediğiniz sorular için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Salih Deniz

2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, yüksek lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi, Klinik Sinirbilimler Anabilim Dalı'nda tamamlamıştır. Ayrıca İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi bölümünde ikinci lisans eğitimine devam etmektedir. Özel ve kamu kurumları olmak üzere, çeşitli eğitim kurumları, üniversite ve hastanelerde görevler almış, halen Bursa’da, çocuk ve ergen ruh sağlığı alanında klinik çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir