Cinsel Eğitim Öyküleri (Kitap)

Son günlerde artan cinsel istismar haberleri sonrası kamuoyu tarafından, bu suçların cezalarının ağırlaştırılması konusunda, yasa yapıcılar üzerinde ciddi bir baskı oluşmaya başladı. Ama sorunun çözümü bu kadar basit değil aslında. Çünkü mevcut cezalar zaten hafif değiller. Ayrıca cezayı arttırarak bu suçların azalmasını beklemek biraz saflık olacaktır. Cezaların arttırıldığını var sayalım. Ortalıkta suçlu “bulunamadığında” bu cezalar kime verilecek? Bildiğiniz üzere onlarca istismarcı, iyi hal indirimi veya “çocuğun rızası vardı” gibi anlamsız gerekçelerle serbest bırakılmakta.

Kısacası cinsel suçların önlenmesi, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve eğitim ile mümkündür. Özellikle çocuklara, yaşına uygun ve düzenli olarak verilecek cinsel eğitim, cinsel istismarın önlenmesinde çok önemli bir adım olacaktır.

Burada bahsedeceğim kitap da bu eğitimin ilk adımlarından birisini oluşturuyor. Kitabın yazarı bir meslektaşım, psikolog Yaşam Yanardağ Çelik. Kendisi yaklaşık 3-4 yaşlarındaki çocuklara bile rahatlıkla okuyabileceğiniz ve resimleri üzerine konuşabileceğiniz bir kitap oluşturmuş. Alın ve çocuğunuzla beraber okuyun.

Salih Deniz

2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, yüksek lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi, Klinik Sinirbilimler Anabilim Dalında tamamlamıştır. Ayrıca İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi bölümünde ikinci lisans eğitimine devam etmektedir. Özel ve kamu kurumları olmak üzere, çeşitli eğitim kurumları, üniversite ve hastanelerde görevler almış, halen Bursa’da, çocuk ve ergen ruh sağlığı alanında klinik çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir