Travma ve Baş Etme Üzerine 3 Film Birden

Konularının ve işlenişinin benzerliği nedeniyle bu üç filmi tek yazıda tanıtmak istedim. Pan’s Labyrinth 2006 yılı yapımı, eminim çoğunuz izlemişsinizdir. İzlemeyenler de ilk iş olarak bu filmi izlemelerini tavsiye ediyorum. İkinci film A Monster Call’s ise 2016 yapımı, son olarak da bu sene (yani 2018) sinemalarda gösterime giren film I Kill Giants.

Bu üç filmin de ortak yani fantastik öğeler içeren bir kurguya sahip olmaları. Diğer önemli benzerlikleri ise, duygusal anlamda yalnız kalmış olan ve yaşadıkları büyük zorluklarla baş etmek için hayal dünyalarına sığınmış çocukların iç dünyalarını işlemeleri. Çocukların travmalarını onların gözünden izlemek için her üç film de çok başarılı. Not olarak belirteyim, filmler korku ve şiddet öğeleri nedeniyle 13 yaş ve üstü için uygun.

 

PAN’S LABYRINTH

A MONSTER CALLS

I KILL GIANTS

Salih Deniz

2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, yüksek lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi, Klinik Sinirbilimler Anabilim Dalında tamamlamıştır. Ayrıca İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi bölümünde ikinci lisans eğitimine devam etmektedir. Özel ve kamu kurumları olmak üzere, çeşitli eğitim kurumları, üniversite ve hastanelerde görevler almış, halen Bursa’da, çocuk ve ergen ruh sağlığı alanında klinik çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir